Neden Esneriz?

Beyne oksijen sağlamak veya yorgun olduğumuz için değil beyni “serinletmek” için esniyoruz.

Yapılan son araştırmalara göre esnemenin sıkıntı veya yorgunlukla hiç alakası yok, beyni dinlendirmek ve biraz daha net düşünmemize yardımcı olmak için esniyoruz.

Beyni dinlendirmek yerine beyni serinletmek demek de mümkün; çünkü beyinde de bilgisayarlarda olduğu gibi alçalıp yükselen bir ısı derecesi var. Beyin fazla kullanıldığında ve yorulduğunda kalp atışını ve kan dolaşımını hızlanarak beyne hava gönderiliyor ve normal ısı derecesini ayarlanmış oluyor.

Daha önce beyne oksijen sağlamak için esnediğimiz düşünülüyordu. Ancak spor yaparken normalden daha fazla oksijene ihtiyacımız olduğunu ve esnemediğimizi düşünürsek esnemek ile oksijen ihtiyacını karşılamanın birbiriyle bağlantılı olmadığı sonucuna varabiliyoruz.

Neden Yorgunken veya Uykuluyken Esniyoruz?

Uyku ihtiyacı veya yorgunluk da beynin ısı derecesini arttırıyor ve uyanık kalmaya çalışmanın aksine artan ısı derecesini dengelemek için esniyoruz. Viyana Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda esneme sıklığının ikimlere ve mevsimlere göre değiştiği gözlemlendi. Örneğin yazları çok sıcak olan Arizona’da yaşayanlar kışın daha çok esnerken kışları çok soğuk olan Viyana’da yaşayanlar yazın daha çok esniyorlar.

Esnediğimizde yüzümüzdeki kaslar geriliyor ve bu da gözlerimizin alt kısmında olan gözyaşı bezlerine baskı yapıyor. Esnerken oluşan gerilmenin yaptığı baskı da gözyaşı akmasına sebep oluyor. Çok güldüğümüzde gözlerimizin yaşarmasının sebebi de yine aynı.

Kaynaklar:

12

Yorum Yap