Neden Gözlerimizi Kaçırıyoruz?

[n]Beyin > Haberler, Sinirbilim 7 Nisan 2017
15.862

Konuşurken gözlerimizi kaçırıyor olmamızın sandığımızdan daha fazla sebebi olabilir.

Japonya’daki bilim insanları bunun altında nörolojik sebeplerin de olabileceğini belirtiyor. Cognition dergisinde belirtildiği üzere göz kontağı, konuştuğumuz sırada bilişsel sürecin ihtiyacı olan kaynakları kesiyor, yani belli şartlar altında bir fiili bulmak için uğraşıyorsanız, göz kontağını sürdürmek o fiili bulmak için harcamanız gereken kaynakları tüketiyor ve siz de gözlerinizi kaçırıyorsunuz.

Bunu denemek adına 26 katılımcıyla birlikte kelime oyunu oynanırken bilgisayarda çizilmiş bir yüze bakmaları istendi. Birbiriyle bağlantılı isim ve filleri bulmaları istendiğinde, makas ve kesmek gibi, göz kontağı kurmak katılımcıları zorlamadı. Ancak isimler zorlaştığında ve daha fazla sayıda fiille bağlantılı olduğunda, katılımcıların göz kontağını sürdürürken fiili bulmaları daha çok zaman aldı.

Göz kontağı kurarken bir diyaloğu yürütmek mümkün, sadece iki eylem de aynı bilişsel kaynaklardan yararlanıyor. Bazen bu kaynaklar yetersiz kalabilir. Araştırmacılar potansiyel kültürel sebepleri ayrıştırmadı ancak Scientific American’ın teorisine göre konuşurken gözleri kaçırmak kültürle öğrenilmiş bir durum da olabilir, örneğin Minnesota’nın bazı bölgelerinde göz kontağı kurmak yasaktır. Göz kontağının vurgulanmadığı kültürlerde diyalog kurarken daha derin düşünmenin mümkün olabileceği söyleniyor.

Kaynak:
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Serkan Alemdar 16 Mayıs 2017

Konuştuğumuz insan ile duygusal bağlantımızın seviyesi değerlendirilmiş midir sorusu akla geliyor. Yani bu kişi ile geçmiş diyaloglarımız sonucunda olumlu-olumsuz deneyimlerimiz, göz hareketlerimize direkt olarak yansıyor olabilir mi? Yoksa beynimiz sadece objektif veriye göre mi tepki veriyor?

Site yorumları geçici olarak kapalıdır.

Facebook Yorumları
Bunlar da var!
Şizofreninin Gen Karmaşası

Şizofreninin Gen Karmaşası

29 Kasım 2016
2.187
Uyku Hakkında Bunları Bilsek…

Uyku Hakkında Bunları Bilsek…

24 Temmuz 2015
5.026
Nedir Bu Zika Virüsü?

Nedir Bu Zika Virüsü?

5 Şubat 2016
1.214
Eyvah, Yine Geç Kaldım!

Eyvah, Yine Geç Kaldım!

15 Nisan 2016
2.033
Türkiye Çocuk Beyin Kampı

Türkiye Çocuk Beyin Kampı

31 Mayıs 2016
5.988
Akıl akıldan üstündür!

Akıl akıldan üstündür!

12 Haziran 2017
4.879
Gerçekten Aşık Mısınız?

Gerçekten Aşık Mısınız?

24 Mart 2016
8.280
Akışta Olmak

Akışta Olmak

11 Temmuz 2016
2.897