Neden Gözlerimizi Kaçırıyoruz?

[n]Beyin > Haberler, Sinirbilim 7 Nisan 2017
15.054

Konuşurken gözlerimizi kaçırıyor olmamızın sandığımızdan daha fazla sebebi olabilir.

Japonya’daki bilim insanları bunun altında nörolojik sebeplerin de olabileceğini belirtiyor. Cognition dergisinde belirtildiği üzere göz kontağı, konuştuğumuz sırada bilişsel sürecin ihtiyacı olan kaynakları kesiyor, yani belli şartlar altında bir fiili bulmak için uğraşıyorsanız, göz kontağını sürdürmek o fiili bulmak için harcamanız gereken kaynakları tüketiyor ve siz de gözlerinizi kaçırıyorsunuz.

Bunu denemek adına 26 katılımcıyla birlikte kelime oyunu oynanırken bilgisayarda çizilmiş bir yüze bakmaları istendi. Birbiriyle bağlantılı isim ve filleri bulmaları istendiğinde, makas ve kesmek gibi, göz kontağı kurmak katılımcıları zorlamadı. Ancak isimler zorlaştığında ve daha fazla sayıda fiille bağlantılı olduğunda, katılımcıların göz kontağını sürdürürken fiili bulmaları daha çok zaman aldı.

Göz kontağı kurarken bir diyaloğu yürütmek mümkün, sadece iki eylem de aynı bilişsel kaynaklardan yararlanıyor. Bazen bu kaynaklar yetersiz kalabilir. Araştırmacılar potansiyel kültürel sebepleri ayrıştırmadı ancak Scientific American’ın teorisine göre konuşurken gözleri kaçırmak kültürle öğrenilmiş bir durum da olabilir, örneğin Minnesota’nın bazı bölgelerinde göz kontağı kurmak yasaktır. Göz kontağının vurgulanmadığı kültürlerde diyalog kurarken daha derin düşünmenin mümkün olabileceği söyleniyor.

Kaynak:
Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Serkan Alemdar 16 Mayıs 2017

Konuştuğumuz insan ile duygusal bağlantımızın seviyesi değerlendirilmiş midir sorusu akla geliyor. Yani bu kişi ile geçmiş diyaloglarımız sonucunda olumlu-olumsuz deneyimlerimiz, göz hareketlerimize direkt olarak yansıyor olabilir mi? Yoksa beynimiz sadece objektif veriye göre mi tepki veriyor?

Facebook Yorumları
İlginizi Çekebilir
Yeni bağımlılıklarımız

Yeni bağımlılıklarımız

7 Ağustos 2017
1.667
Beynimizdeki “Editör”

Beynimizdeki “Editör”

3 Ağustos 2017
3.412
Rüyalar Geleceğin Habercisi

Rüyalar Geleceğin Habercisi

7 Haziran 2017
8.425
İlk Görüşme

İlk Görüşme

3 Nisan 2017
3.417
Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

3 Nisan 2017
11.719