Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

Negatif Düşünceyle Mutlu Olun

Hayatta büyük başarılar elde etmek için genellikle pozitif düşünmemiz gerektiği söylenir. Diyelim ki bir sunum yapacaksınız, sunumunuzun çok iyi geçtiğini düşünün ya da bir iş görüşmesine gitmeden önce işi aldığınızı hayal ederek gidin. Bu gibi yöntemler çekici görünse de, çoğu zaman tam tersi etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Psikoloji üzerine yazan Oliver Burkeman, The Power of Negative Thinking (Negatif Düşüncenin Gücü) isimli mini serisinde negatif düşüncenin olumlu getirilerini inceliyor. Bunu kullanarak başarı, mutluluk ve tatmine ulaşmak için nasıl güçlü bir yol çizilebileceğini gösteriyor.

Pozitif Düşünmeyi Bırakın!

  • Pozitif düşünmeyi bırakın. İşe yaramıyor ve çoğu zaman ters etkileri oluyor.
  • Pesimizm=Başarı. Başarısız olmanızı sağlayacak sebepleri tespit ederseniz daha başarılı olacaksınız.
  • Umut etmeyi bırakın. Her şeyin en iyisi için umuda kapılmak çoğu zaman yolunuza çıkacaktır. Umutsuzluğu kucaklayın ve bunu kendinizi motive etmek için kullanın.
  • Mutluluğunuzu dış kaynaklara bağlamayın. Uzun vadede düşünürseniz piyangoyu kazanmak da mutlu olmanıza yeterli olmayacak.
  • Bir şeyleri eğlenceli hale getirmeye çalışmayın. Zorla eğlenceli hale getirilen şeyler hiçbir zaman gerçekten eğlenceli olmaz
  • Ölümle yüzleşmek hayatınıza yeni bir anlam katabilir. Kendinizin ve sevdiklerinizin ölümlü olduğunu düşünmek mutluluğa yeni bir yol çizmenize yardımcı olacaktır.

Mutluluğunuz Dış Etkenlere Bağlı Değil!

The Power of Negative Thinking serisinin 3. bölümünde Oliver Burkeman, mutluluğun kaynağını ve onu nerelerde aradığımızı tartışıyor. Konuklarından bir tanesi şans oyunundan büyük ikramiye kazanmış, diğeriyse geçirdiği hastalık yüzünden hayatını tekerlekli sandalyede devam ettiriyor. İkisi de hayatlarını değiştiren bu büyük olayların öncesine göre daha mutlu ya da daha mutsuz değil. İnsanın hayatını değiştiren olaylar ne kadar büyük olursa olsun, alışma süreci aşıldığında, uzun vadedeki mutluluğumuz üzerindeki etkisi oldukça az. Bunu kavrayarak bizi tuzağına çeken, mutluluğu dışarıda aramamızı sağlayan güdülerden kurtulabilir ve negatif düşünceler bizi yakaladığında bunlardan nevrotik bir şekilde kaçmaya çalışmayı da bırakabiliriz.

The Power of Negative Thinking serisinin tüm bölümleri için tıklayın!

 

Kaynak

Yorum Yap