Nostaljiyi Neden Severiz?

Nostaljik parçalar, retro kıyafetler, eski dönem dizileri… Hepsine ayrı bir sempatimiz var değil mi?

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 2006 tarihli bir araştırmada görüşü sorulan 172 öğrencinin yüzde 79’u haftada en az bir kez, yüzde 16’sı ise her gün nostaljik duygular yaşadığını ifade etmiştir. Görünen o ki insanların bu düşüncelerden kendini kurtaramamasının bir nedeni var: nostalji bizim için iyidir.

11Scientific American‘a göre, “Anıların tadını çıkarmak bir zaman kaybı ya da sağlıksız bir keyif değildir. Nostalji, insanın kendine duyduğu saygıyı artırır, ilişkileri güçlendirir. Kısacası nostalji, bir tür psikolojik esenlik kaynağıdır”. Dahası, aynı araştırmacı ekibi, katılımcılardan üç alandaki sosyal yetkinliklerini değerlendirmelerini istediklerinde (ilişki kurma kapasitesi, duyguları konusunda başkalarına karşı dürüstlük, arkadaşlarına duygusal destek sunma becerisi) “nostaljik düşünceler besleyenlerin, kontrol grubundakilere kıyasla bu üç sosyal beceride daha iyi” olduğunu gördüler ve “nostaljik düşünce mutlu ruh halinin gıdasıdır” sonucuna vardılar.

Nostaljik eğilimlerimizin altında yatan bir başka neden ise beynimizin geçmişte yaşadıklarını, yaşandığı andakinden daha güzel hatırlamasıdır. Buna uzmanlar “toz pembe anımsayış” veya “toz pembe retrospeksiyon” adını veriyor.

Kaynak: Brandwashed – Martin Lindstrom

Yorum Yap