Obezite En Az 3 Nesli Etkiliyor

Washington Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre, obez olan, aynı zamanda yüksek yağlı ve yüksek şekerli beslenme düzenine devam eden kadınların daha sonraki nesilleri, sağlıklı besleniyor olsalar bile metabolik problemlerle karşı karşıya kalıyorlar.

Yapılan diğer çalışmalar, hamile kadının sağlığının, çocuğun ileri yaşamındaki ağırlığı ile bağlantılı olduğunu söylüyor. Washington Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, hamile kalmadan önce obez olan dişinin, yavrusuna ve en az 3 nesline genetik anormallikleri aktardığı gözlemlendi.

Araştırmacılar, tip 2 diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi obeziteyle ilişkili hastalıkların riskinin arttığını belirterek obez annelerin sonraki nesillerin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini vurguluyorlar.

Araştırma, annedeki obezitenin ve buna eşlik eden metabolik problemlerin, kalıtsal yolla yumurtada veya döllenmemiş oositte bulunan mitokondiryal DNA yoluyla geçebileceğini gösteriyor. Mitokondri, metabolizma ve diğer biyokimyasal süreçler için enerji kaynağı sağladığından dolayı hücrelerin güç kaynağı olarak adlandırılır.

Bebeğin genlerini belirleyen bu hücresel yapıların kalıtım yoluyla babadan değil, yalnızca anneden geldiğini söyleyen araştırmacılar, bu durumun ilk göstergesine metabolik sendromu olan hamile fare deneylerinde ulaştıklarını, annedeki işlevsiz mitokondrinin takip eden 3 nesle aktarıldığını bildiriyor.

3gAraştırma, oositlerin – ya da annelerin yumurtalarının – tüm organizmadaki, mitokondriyal işlevsizliği programlayan bilgiler taşıyabileceğini gösteriyor.

Fareleri gebe kalmadan 6 hafta öncesinden başlayıp sütten kesilmeye kadar yüksek yağ (%60 oranında) ve yüksek şeker (%20 oranında) içeren bir diyetle beslendi. Bu beslenme şekli, her gün fast food yenilen Batı beslenme şekline benziyor.

Daha sonra, yavrular kontrollü bir şekilde yüksek protein, düşük şeker ve yağ içeren standart kemirgen diyeti ile beslendi. Fakat uygulanan sağlıklı diyete rağmen yavrular, onların yavruları ve onların yavruları olmak üzere 3 kuşakta insülin direnci ve diğer metabolik problemlerin geliştiği gözlemlendi. Ayrıca yavruların kas ve iskelet dokularında işlevsiz mitokondrilere rastlandı.

The Journal of Cell Reports’ta yayımlanan araştırmada, çocukların diyetlerinin ebeveynlerinin birebir yansıması olduğundan anne kaynaklı metabolik sendromun etkilerinin, insanlarda fare modelinden çok daha büyük olabileceği belirtiliyor.

Kaynak

Yorum Yap