Okunması Gereken Kitaplar Seçkisi

Okumak, sol temporal lobda hareket artışına sebep oluyor. Sol temporal lob; işitme, görme, koku alma, anlayış, gördüğünü veya duyduğunu hatırlama, kelimeleri tanıma, kişilik, davranış ve cinsel davranıştan sorumlu olan bölgedir.

Bu bilgiler ışığında, [n]Beyin okuyucularının ufkunu açacak 5 kitabı derledik.

GERÇEK ÖZGÜRLÜK – DOĞAN CÜCELOĞLU

Üniversite öğrencisi Timur ile emekli Profesör Yakup Bey tanışırlar. Timur, farkında olmasa da aslında özünü tanımayan, kendisi olamamış bir insanın iç burukluğu ve yalnızlığını yaşar. Yakup Bey ile tanıştıktan sonra ise kültür robotluğunundan biri haline gelip özgürlük yolunda yürümeyi öğrenir. Kişisel gelişim tadındaki romanda, yazar sohbet tarzını benimseyerek okuyucu ile samimi bir ortam eşliğinde hayatta mutlu olmanın kendimizden geçtiğini gösteriyor. Timur’un hikâyesini okurken aslında kendi iç dünyamızı ve içinde bulunduğumuz toplumun özüne inmek ve eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşmayı deneyebilirsiniz.

KİŞİ OLMAYA DAİR – CARL R.ROGERS

“Birey olma yolunda”ki kavramlar üzerine düşündüren, kendinizi sorgulatan ve hatta kimi yerde “Evet, bir de bu açıdan bakmalıyım” deyip farkında olmadan beslediğiniz öfke, kibir gibi birçok savunma maskenizi kenara bırakıp rahat bir nefes almanıza sebep olan insancıl bir yaklaşım benimsemiş ve her bireyin “özünde” iyi olduğunu anlatan ve size bunun gereklerini sorgulatan, değerlendiren anlamlı bir kitap… Kitabın özündeki bilgilere değinirsek, hislerimize karşı bilinçli ve kabullenici olmayı başarabilirsek bir başkasıyla da güvenli ilişki kurabilme olasılığının şeffafllık ve gerçeklik ortamında oluşabileceğini ifade etmektedir. Ne olduğumuzu kabul edip karşımızdaki kişinin de öyle olmasına izin vermek, başarılması gereken bir görevdir.

PSİKOLOG VE FİLOZOF – ANTONIA MACARO, JULIAN BAGGINI

Psikolog Antonia Macaro ve Filozof Julian Baggini’nin yazdığı, psikoloji ve felsefenin birleştiği, günlük hayatımızdan kareler sunan yaşam rehberi olma niteliğinde bir kitap… Kendimizi tanımamıza ve çevremizdekileri anlamamıza yardımcı olan bu eserde bahsi geçen savlar, psikoloji biliminin deneysel çalışmalarına dayanıyor. Bizi gerçek anlamda “düşünmeye” iten, eylemlerimizi gerçekleştirmeden önce farklı bakış açılarıyla bakmamıza yardımcı olan, bize yapmamız gerekenleri söylemekten ziyade kendimizi anlayarak hareket etmemizi sağlayan faydalı ve eğlenceli bir yapıt… Tüm bunlarla birlikte felsefenin büyük düşünürlerinin fikir ve görüşlerine de yer vererek ufkumuzu genişletecek türde olması, yine herkesin okuması için güzel bir neden.

BİLİNÇALTININ GÜCÜ – JOSEPH MURPHY

Hayatımızı yönlendiren bilinçaltımıza artık bizim yön verecek olmamız muhteşem. Bilinçaltının Gücü, tam da bundan bahsediyor. Güç sizde, olaylara çözüm odaklı bakmak sizin elinizde. Öyle kuvvetli bir güce sahip ki bilinçaltınız, siz isterseniz bir felaketle de sonuçlanabilir bu senaryo, istemezseniz de bambaşka bir durum içinde kendinizi bulabilirsiniz. Kendinize (bilinçaltınıza) pozitif yönergeler göndermeniz gerektiğini vurgulayan bir kitapla karşı karşıyasınız. Yazar, bilinçaltımıza nasıl hükmedeceğimiz konusunda çok güzel bilgiler veriyor ve bu bilgileri günlük yaşamdan örneklerle daha anlaşılır hale getiriyor. Bilinçaltınızdaki zincirlerinizden kurtulun. Bilinçaltınızı sağlık, huzur, mutluluk telkinleriyle beslemeyi sakın unutmayın!

Yorum Yap