Oyun Oynamak Odaklanma Yeteneğini Geliştirebilir!

Araştırmacılar, özellikle aksiyon yüklü oyunlar oynamanın, odaklanma kapasitesi ve yeteneğini artırdığını bildirdiler. Oyun oynayan kişilerde görsel hafıza güçleniyor.

Araştırmacılara göre, günde bir saat kadar video oyunu oynamak, beyni olumlu etkiliyor. Araştırma ekibi, bir saat oyun oynayan birinin beyin aktivitesi ve görsel seçicilik yeteneğinde performans artışı olduğunu keşfetti. Bulgular, Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayımlandı.

Arkansas Üniversitesi’nde doçent olan Weiyi Ma, Çin’in önemli araştırma merkezlerindeki bilim insanları ile işbirliği yaptı. Dezhong Yao ve Diankun Gong, Weiyi Ma ile birlikte bu konudaki araştırmaları sürdürdü.

Çalışma Prensibi

Çin Elektronik Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki 29 erkek öğrenci bu araştırmaya katıldı. Öğrenciler, League of Legends oyunu oynayarak araştırmaya katkıda bulundular.

Katılımcıların görsel seçicilikteki dikkat seviyeleri, oyunu oynamadan önce ve oynadıktan sonra olmak üzere iki farklı şekilde değerlendirildi. Görsel seçicilik ve bu anlamdaki dikkat seviyesi, beyindeki diğer bilgileri süreç boyunca bastırır ve beynin odaklanma kabiliyetini ifade eder. Bu nedenle odak alanını daraltabilen ve dikkat dağılımını engelleyebilen kişiler, beyinlerini daha verimli kullanır.

Görsel seçiciliği doğru değerlendirmek için, araştırmacılar, katılımcılardan ekranın ortasındaki bir kareye odaklanmalarını istediler. Ardından, başka bir ekranda yanıp sönen kareyi gösterip, sonrasında da ilk ekrandaki karenin yerini hatırlamalarını istediler. Deney süresince EEG kullanıldı ve katılımcıların beyin aktiviteleri izlendi.

Sonuçlar

Araştırmacılar, ilk değerlendirmede, uzman oyuncuların, dikkatsizlikle bağlantılı olarak, uzman olmayan kişilerden daha fazla beyin aktivitesine sahip olduklarını gözlemledi. Uzman oyuncular ayrıca ilk görsel seçicilik dikkat değerlendirmesinde daha yüksek puanlar aldılar.

Bir saatlik video oyun oturumundan sonra hem uzmanlar hem de uzman olmayan kişiler, görsel seçiciliklerini geliştirdiler ve iki gruba oyun sonrası değerlendirmede benzer puanlar geldi. EEG verilerine göre, uzman olmayan kişiler de beyin aktivitesinde değişiklikler olduğunu gösterdi. Oyun oturumundan sonra, beyin faaliyetleri uzmanların sonuçları ile benzerdi.

Araştırmacılar, bu sonuçların, kısa süreli video oyunlarının beyin aktivitesini değiştirebileceğini ve odaklanma becerilerini geliştirdiğini gösterdiğini belirtmekle birlikte, bu etkilerin süresini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Kaynak

Yorum Yap