Pi, Fi ve Epsilon Görselleştirilince Nasıl Görünür?

İki sanatçı Ilies Vasile ve Martin Krzywinski Pi, Phi ve Epsilon sayılarını bir sanat eserine dönüştürmek için görselleştirmeye karar verdiler.

Pi nam-ı diğer π sayısı çemberin çevresinin çapına olan oranını temsil eder. Sanatçılar bu rakamın her bir basamağını bir üst basamağıyla ilişkilendirerek aşağıdaki şahane görselleri elde ettiler.

Pi'den sanata

İkiliye göre numeroloji fazlasıyla soyut, ama matematikle temellendirilmiş sanatın rastlantısal bir güzelliği var. Üstteki görsel Pi’nin ilk 1000 basamağıyla elde edilmiş.

Pi'den sanata 2 Pi'den sanata 3

Sanatçılar soldaki görselde tesadüfi benzerlik sayısının ilk 10,000 basamağına ait dizisi ve geçişleriyle, sağdaki görselde ise φ (fi) sayısının yine 10,000 basamaklık dizi ve geçişlerini kullanmış.

Pi'den sanata 4

Üstteki görselde Cristian Ilies Vasile, Pi’nin ilk 10 bin basamağını birbirine bağlayarak 70’lerin popüler spirograf oyuncağına benzer bir görsel elde etmiş.

Pi'den sanata 5

Bu görselde ise Pi’nin ilk 10,000 basamağının artış ve geçişi noktalarla simgelenmiş.

Pi'den sanata 6

Bildiğimiz kadarıyla Pi sayısının basamakları tamamıyla rastlantısal. Bu özelliğin üzerine temellendirilmiş sanatın da kalitesi bu gelişigüzellikten nasibini alıyor. Rastlantısallığın nasıl göründüğünü göstermek adına üstteki görselde 16 farklı segment kullanılmış. Pi’nin her bir segmentinin ne kadar farklı olduğu buradan görülebiliyor.

Pi'den sanata 7

Pi, Fi ve epsilon sayılarının ilk 2 biner basamağının her 10 tanesinin değişim olasılıkları üstteki görselde görülüyor.

Bu makale Daily Mail‘de yayımlanan bir makaleden çevrilmiştir. 
Cristian Vasile’in görsel portfolyosuna ulaşmak için tıklayınız.
1 Yorum
  1. HakanTurhan

    Pi matematiğin gözebebeğiymiş.

Yorum Yap