Psikolojik Yönden Pokemon GO

Son günlerde oldukça ilgi çeken, hatta birkaç haftada milyonlarca kişinin oynadığı bir uygulamadan bahsetmek istiyorum: Pokemon GO. Oyun, akıllı cihazlara indirildikten sonra yerinizde duramıyorsunuz. Neden mi? Çünkü oyun gereği pokemon yakalamanız gerekiyor ve bu pokemonları gerçek Dünya haritasında bulmanız gerekiyor. Örneğin, bir su pokemonu için denize ya da deniz kenarına gitmeniz gerekiyor. Oyun “augmented reality app”, yani arttırılmış gerçeklik uygulaması olarak sunuluyor. Henüz resmi olarak sunulmamasına rağmen milyonlarca kişi tarafından ufak değişikliklerle akıllı cihazlara yüklenip oynanmaya başlandı.

Bu yazıda oyunun psikolojik etkileriyle ilgileneceğiz. Örneğin, bu oyunun uzun dönem anksiyete ve depresyon gibi bozukluklara faydalı olabileceği iddiaları var. Çünkü oyun sizin dışarı çıkmanızı, yürümenizi ve daha çok sosyal ilişki kurmanızı sağlıyor. Örneğin, sosyal fobisi olan kişiler için faydalı gibi görünüyor.

Pokemon Go uygulamasının muhtemel faydalarına ve zararlarına bakalım şimdi:

Faydaları:

1- İlk olarak, oyun eğlenceli ve basit, bu yüzden ödül mekanizmasını harekete geçiriyor. İnsanların dışarı çıkması için teşvik edici olabilir. Bilişsel davranış terapisinde en önemli adımlardan biri “davranışı aktifleştirmektir”, yani dışarı çıkıp yürümek sizin için bir ödül halini alacağından bu sağlıklı davranışı devam ettirmek isteyeceksiniz.

2- Oyun, çok belli ve basit bir şekilde yapılandırılmış. Hedefler oldukça belirgin ve seviye atlayarak ilerliyorsunuz. Basit yapısallık, çabuk dönüt alma ve kolay amaçlar edinebilme oldukça faydalıdır. Özellikle depresyondaki insanların bir şeye yönelik ilgilerinin devam etmesi ve aktif olmaları…

3- Uygulama sayesinde kolayca başkalarıyla muhabbete başlayabilirsiniz. Bu yüzden sosyal anksiyete bozukluğuna iyi gelebilir. Sosyal anksiyetede diğer insanların sizi yargılamalarından kaçarsınız ancak bu oyunda tek başınıza oynadığınız için bundan kaçınabiliyorsunuz. Aynı zamanda da diğer insanların etrafınızda olmasını sağlıyor. Diğer oyun oynayanlar da sizi gördüğünde rahat hissedeceklerdir.

4- Uygulama, çizgi filmden esinlendiğinden oyunun içinde de bu karakterlerle oynuyorsunuz bu yüzden tehdit edici bir unsur barındırmıyor. Kendi fotoğrafınız ya da isminiz yok. Örneğin, Tinder gibi bir uygulama değil. Oyun masumiyeti itibariyle sosyal anksiyeteden, baskıdan ve negatif etkileşimlerden uzak.

5- Uygulama yürümenizi teşvik ediyor. Yeni pokemon toplamak için belli mesafeleri yürümeniz gerek, pokemonun türüne göre de alanınız değişiyor. Örneğin, su pokemonu için deniz kenarında yürümelisiniz.

6- Daha önce fark etmediğiniz bir sürü şeyi fark etmiş olacaksınız. Daha önce hiç dikkat etmediğiniz ya da önünden geçmenize rağmen uğramadığınız yerlere girebilirsiniz, çevrenizle ilgili daha fazla detayı öğrenmiş olacaksınız.

7- Gerçekliğin ve fantezinin bu denli birleştirilmesi yaratıcılığınızı ve haya gücünüzü geliştirebilir. Aniden bir yerde pokemon görmeniz sizi çocukluğunuza geri götürebilir. Uygulama size yaratıcı fotoğraflar oluşturma imkanı da sunuyor.

Zararları:

Oyun şimdiden bazı şikayetler almaya başladı. Örneğin, cihazınızdaki verilerin mahremiyeti, bu konuya ilişkin suçlar, karakter çalma vs… Bu yüzden gerekli tedbirler alınmalıdır.

1- Dışarı çıkmanızı sağlıyor ancak hâlâ telefonunuzdasınız! Bir yandan yürürken bir yandan da oyuna dikkatinizi veriyorsunuz, eğer bu duruma alışkınsanız sizi çok etkilemeyecektir.

2- Oyunu oynamak dikkatinizi dağıtacaktır. Oyunun kendisi bile sizi dışarıda yürürken dikkatli olmanız konusunda uyarıyor. Buna rağmen oyun yüzünden dikkati dağılıp kaza yapanlar ve zarar görenler şimdiden var.

3- Oyun sizi yüksek stres seviyesinde tutuyor. Teknik olarak bir şeyi yakalama ve bulma peşinde olduğunuz için vücudunuz “mücadele et ya da kaç” prosedürünü uyguluyor. Yani adrenalin seviyeniz daha yüksek, kalbiniz daha hızlı atıyor normale göre.

4- Sadece oyuna odaklandığınız için uzun zamanlar geçirebiliyorsunuz bu da sizi daha az sosyal yapabiliyor. Oyuna fazla odaklandığınızda diğer insanlarla ilişkilerinize de dikkat etmeyebilirsiniz. Bu kişiye göre değişebilir ama en azından farkında olmamız gereken bir durum.

5- Uygulama, gerçeği ve fanteziyi ayırt etmede zorlanan insanlar için zararlı olabilir. Bu kişilerde semptomları artırabilir ve kafa karıştırıcı olabilir çünkü zaten bu kişiler normal hayatta bile gerçeği ve fanteziyi ayırt etmekte zorlanırlar.

6- Cihazınız sürekli elinizde ve aktif halde olacağından dolayı batarya sorununun yanı sıra, cihazların düşmesi ve kırılması gibi problemlerin de daha fazla olmasına yol açabilir.

Yorum Yap