Rüyalar Geleceğin Habercisi

Rüyalarımız potansiyel nörolojik hastalıklar hakkında bilgi veriyor

Rüyaların bize ne anlatmak istedikleri hakkında toplumun her kesiminden çeşitli yorumlar geliyor ve genellikle bu yorumlar çeşitli arama motorlarında çıkan rüya tabirlerinden çok da uzağa gitmiyor. Fakat Kanada’da yapılan son araştırma, rüyaların gelecekte hangi hastalığa sahip olabileceğimize dair sinyaller verdiği sonucuna ulaştı.  Toronto Üniversitesi’nde nörobilim araştırmacısı Dr. John Peever’e göre rüyalarımız bize potansiyel nörolojik hastalıklar hakkında bilgi veriyor. Peever, araştırmasında beynin rüyayla ilişkili belirli kısımlarını tespit etti ve bunlarla nörolojik hastalıklar arasında bazı şaşırtıcı bağlantılar buldu.

Peever, bu araştırmada rüyalarla ilgili bazı temel soruları yanıtlamaya çalışırken Hızlı Göz Hareketleri (REM) aktif nöronları olarak adlandırılan nöronları keşfetti. Bilim insanları onlarca yıldır uykunun rüya görülen aşaması olan REM uykusunun beyin sapıyla ilişkili olduğunu biliyorlardı. Ancak Peever, bu REM aktif nöronlarının rüya görülmesindeki rolünü açıklarken bilim insanlarının bu nöronların nörolojik fonksiyonlardaki rollerini inceleyebileceklerini vurguladı.

REM uyku bozukluğu Parkinson ve bunama gibi hastalıkların işareti olabilir

Peever, bu hücreleri devreye soktuğumuzda REM uykusuna hızlı bir geçiş olduğunu söylüyor. Bilim insanları bu hücrelerin böyle bir fonksiyonunu tanımladıkları için, bahsedilen hücrelerde işlevsel bozukluğu olan insanların sağlığını inceliyorlar. Sonuçlar, REM uyku davranışı bozukluğu gibi anormal rüya görme sıkıntısı çekenler için şaşırtıcı etkileri ortaya koyuyor.

Araştırmacı, REM uyku bozukluğu yaşayan kişilerin yüzde 80’den fazlasının Parkinson  ve Lewy cisimcikli demans (bunama) gibi sinükleinopati hastalığı geliştirdiğini belirtti. Araştırma, uyku bozukluklarının gelecek 15 yıl içinde ortaya çıkabilecek hastalıklara işaret olduğunu gösteriyor.

Peever, henüz başlangıç aşamasında olan araştırmanın ileri aşamalarında, rüya görme bozukluklarının gelecekte çıkabilecek hastalıklarla nasıl ilişkilendirilebileceği daha iyi anlaşabileceğini ve bu hastalıkların oluşmaması için önceden önlem alınabileceğini düşünüyor.

Kaynak

Yorum Yap