Saç Rengi ve Uyku Alışkanlıklarınız İlk İnsanlardan Geliyor Olabilir

Yeni bir çalışma, neandertal DNA’sının cilt tonunu, saç rengini, uyku düzenini, ruhsal durumu ve hatta sigara içme gibi davranışlarınızı etkileyebileceğini buldu.

Araştırmacılar, neandertal genetik varyantlarının modern insan biyolojisinde hastalıkların yanı sıra oynadığı diğer rollere de ışık tuttuğunu belirtti.

Modern insanın en yakın soyu tükenmiş yakını olan neandertaller, yaklaşık 40.000 yıl önce Avrupa’daydılar. Son on yılda yapılan araştırmalara göre, neandertallerin Afrika’dan göç eden modern insanların atalarıyla karıştığı ortaya çıktı. Bilim adamları halen, Afrika dışından köken alan modern insan gruplarının genomlarının, yüzde 1,8 ila 2,6 arasında neandertal DNA’sına sahip olduğu kanısındalar.

Çalışmalarda, neandertal genlerinin, depresyon, kalp krizi, nikotin bağımlılığı ve obezite gibi modern insanlarda görülen sağlık problemlerindeki etkisi bulundu. Bununla birlikte araştırmacılar, neandertal DNA’sının modern insanlardaki pozitif özelliklerde de ne gibi bir rol oynayabileceğini görmek istiyorlardı.

Araştırmacılar, İngiltere Biobank’taki 112.000’den fazla gönüllünün genetik verilerini analiz ettiler. Zaman içinde gönüllü sayısı 500.000’i buldu ve dev bir veri tabanı oluştu. Bu veri tabanı ayrıca, fiziksel görünüm, beslenme alışkanlığı ve davranış gibi birçok başka özelliğe dikkat çekti.

uykukotu

Neandertallerin Saç ve Ten Tonlarında Farklılık Gösterebilir

Bilim adamları, Leipzig’deki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde yapılan araştırmalarda, neandertal DNA’sının modern insanlardaki birçok özellik için bir varyasyon kaynağı olduğunu keşfettiler.

Örneğin, Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Janet Kelso, neandertal DNA’sının modern insanların saç renginde, ten renginde ve bronzlaşma gibi eğilimlerde rol oynayabileceğini söyledi. Buna ek olarak, belirli neandertal gen varyantlarına sahip modern insanların sigara içme eğiliminde oldukları ve diğer neandertal gen varyantlarına sahip olanların ise gece yaşamayı daha çok sevdikleri ortaya çıktı.

Araştırmacılar, bazı neandertal gen varyantlarının, açık ten tonları ve saç rengi ile bağlantılı olduğunu ve diğerlerinin daha koyu renklerle bağlantılı olduğunu belirtti. Dannemann; “Bu bulgular, neandertallerin de saç ve ten tonlarında farklılık olabileceğini gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, neandertal DNA’sından etkilendiğini gördüğümüz özelliklerin, biraz da insanların aldığı güneş ışığının seviyesine bağlı olduğunu belirtirken, modern insanlardan önce neandertallerin Avrasya dediğimiz bölgede binlerce yıl boyunca yaşadıklarını da eklediler.

Dannemann; “Bu çalışma ve gelecekteki çalışmalar, neandertallerin modern insanlarda çeşitliliğe ne kadar katkıda bulunduğunu anlamamıza yardımcı olacak ve gelecekte belki de neandertallerle ilgili daha fazla bilgi edinmemizi sağlayacaktır” dedi.

Kaynak

Yorum Yap