Sağlık ve Spor Hakkında Ortaya Atılmış 11 Şehir Efsanesi

Fit bir vücuda sahip olurken, sağlıklı bir beyne de sahip olabilirsiniz, şüphe yok. Ancak ne yazık ki hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olamayacak ve aslında size yarardan çok zarar getirebilecek çok sayıda ‘fitness’ önerisi var. Burada, egzersiz efsaneleri ve yanlış anlamaların yanı sıra, fitness hedeflerinizi sağlıklı bir şekilde elde etmeye yardımcı olabilecek gerçek bilime genel bir bakış sunuluyor.

Efsane 1: Şekli korumak için haftada bir veya iki defa çalışmanız yeterlidir.

Gerçek: Haftada bir veya iki egzersiz, sağlık açısından süreklilik sağlamaz.

Rutgers Üniversitesi’nde bir bilim adamı olan Shawn Arent der ki; “Yapısal bir egzersiz programında haftada en az üç gün en iyi seçenektir. Teknik olarak, aslında her gün bir şey yapmalısınız. Demek istediğim, bir şekilde fiziksel aktiviteyi canlı tutmak. Oturma eyleminden vazgeçin.”

Efsane 2: En iyi çalışma zamanı sabahın ilk saatleridir.

Gerçek: Bir egzersiz için en iyi zaman, tutarlı bir şekilde bunu uygulayabildiğiniz zaman dilimidir. Fiziksel uygunluğunuzu ve bununla ilgili zaman dilimini günlük bir alışkanlık haline getirin. Akşam saatlerinde spor salonuna gidiyorsanız, sürekli akşam saatlerinde gidin. Ya da sürekli olarak sabah saatlerinde koşun.

Seçeneğiniz yok mu? İyi tarafından bakalım. Bazı araştırmalar, sabah saatlerinde yapılan egzersizin, vücudun gün boyunca daha fazla yağ yakmasına yol açarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürüyor.

Efsane 3: Ağırlık kaldırmak, yağları kaslara dönüştürür.

Gerçek: Yağları kas haline getiremezsiniz. Fizyolojik olarak farklı dokulardır.

Kilo ile ilgili egzersizler, herhangi bir yağ dokusunun içinde ve çevresinde kas dokusunun oluşmasına yardımcı olur. Yağ dokusunu azaltmanın en iyi yolu, sebzeleri, tahılları, yağsız proteinleri ve zeytinyağı ve balık gibi sağlıklı yağları tercih etmektir.

Efsane 4: Bulmacalar ve oyunlar en iyi beyin egzersizleridir.

Gerçek: Birçok araştırmaya göre düzenli fiziksel egzersiz, zihinlerde rüzgarlar estiren mevcut bulmaca türlerinin hepsinden daha fazla işe yarar.

Geçtiğimiz sonbaharda yayımlanan iki farklı araştırma, düzenli egzersiz yapmanın, beynin üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor.

Harvard Medical School Blog: “Aerobik egzersiz, beyninizin anahtarıdır, kalbiniz için olduğu gibi.”

Efsane 5: Egzersiz, kilo vermenin en iyi yoludur.

Gerçek: Eğer kilo vermek istiyorsanız, “nasıl olsa egzersiz yapıyorum, ne istersem yerim” diyemezsiniz. Uzmanlar, kilo vermenin, öncelikle yeme alışkanlıklarını değiştirmekle başlayacağını vurguluyorlar.

Texas Üniversitesi’nde bir uzman olan Philip Stanforth; “Kilo verme sürecinde doğru beslenme, egzersizden çok daha büyük bir rol oynamaktadır.”

Bununla birlikte, düzenli olarak aktif olmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

Ruh halinizi iyileştirmek, hafızanızı geliştirmek ve beyninizi yaşa bağlı bilişsel gerilemeye karşı korumak söz konusu olduğunda, araştırmalar, egzersizin bu detaylar üzerindeki etkisini öne çıkarıyor.

Efsane 6: Sit-up’lar, six-pack yapmak için en doğru yoldur.

Gerçek: Karın kaslarınız dışında sırt ve bel bölgenizde de birçok kas grubu mevcut. Güçlü karın kasları için tek tip bir çalışma metodundan ziyade, bu kas gruplarının tümüne meydan okumanız gerekiyor.

Harvard Healthbeat Bülteni: “Sit-up veya crunch, yalnızca birkaç kas grubuna hitap eder. Genel hareketlerin dinamik kalıpları sayesinde, iyi bir çekirdek egzersizi her gün kullandığınız temel kasları güçlendirmeye yardımcı olur.”

Efsane 7: Ağırlık çalışmaları erkekler içindir.

Gerçek: Ağırlık çalışması, kasları güçlendirmenin harika bir yoludur ve cinsiyete bağlı değildir. Buna göre, kadınlar erkeklerden daha az testosteron üretiyor ve çalışmalar, hormonun kas yapım şeklini belirlemede rol oynadığını öne sürüyor.

Efsane 8: ‘Şekli bozmak’ en az iki hafta sürer.

Gerçek: Çoğu insanda, kas dokusu düzenli bir egzersiz olmadan bir hafta içinde parçalanmaya başlayabilir.

Shawn Arent; “Çalışmaktan vazgeçerseniz, aslında yedinci günün sonunda gözle görülür negatif değişimi göreceksiniz.”

Efsane 9: Maraton koşusu, fit olmanın en ideal yoludur.

Gerçek: Bir maratonu fethetmeye hazır değil misiniz? Sorun değil. Uzun mesafe koşularının pek çok avantajını, maraton koşusu olmadan da elde edebilirsiniz.

Günde sadece 5-10 dakika yüksek tempolu ve zor bir koşu, saatlerce süren bir koşunun vereceği bazı sonuçların aynılarını verebilir.

Aslında, haftada bir saatten az bir süre koşuyu tercih edenler, kalp sağlığı açısından uzun süren koşuları tercih edenlerin elde ettikleri avantajların benzerlerini elde ederler. (Programa sadık kalmak koşuluyla tabii).

Efsane 10: Bir yemek günlüğü tutmak, yediğiniz şeyin izlenmesinde ve kontrol edilmesinde güvenilir bir yöntemdir.

Gerçek: Vücudumuza koyduğumuz şeylerle ve ne kadar aktif olduğumuz hakkında bilinçli olmak için gayret gösterdiğimiz zamanlarda, hak ettiğimizden çok daha fazla kredi veriyoruz kendimize.

Stanforth; “İnsanlar fiziksel aktivitelerine güvenerek, ne kadar çok yerlerse yesinler problem olmaz eğilimindeler. Sürekli olarak çok çalıştıklarını ve az yediklerini düşünüyorlar bu sebeple.”

Efsane 11: Sporcu içecekleri, egzersiz sonrasında mutlaka tüketilmelidir.

Gerçek: Çoğu sporcu içeceği yalnızca su ve şekerden ibarettir.

Uzmanlar bu içecekler yerine yalnızca su ve yüksek proteinli atıştırmalıklarla takviye sağlanabileceğini belirtiyorlar. Protein, egzersiz sonrası kasları yenileyen güçlü bir yardımcıdır.

Yorum Yap