Serotonin: Mutluluk Hormonunun Karanlık Yüzü

Amerika’da yapılan araştırmalar, “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotoninin bazı karanlık taraflarının da olduğunu ortaya koydu.

Serotoninin keşfi, Prozac gibi depresyon tedavisinde kullanılan mucize ilaçların gelişimine önderlik etmiştir. Prozac gibi öncü antidepresanlar, serotonini artırmasına rağmen bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Bazı vakalarda, kişinin başlarda daha kaygılı ve hatta kendini intihara meyilli hissettiği görülmüştür.

Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmada, serotoninin yalnızca iyi hissettirdiği popüler görüşe karşın, karanlık yüzünün de olduğu ortaya konuldu. Araştırmacılar, farelerin pençelerine hafif bir elektrik şoku verdiklerinde, beynin ruh hali ve depresyondan sorumlu olduğu bilinen bölgesine aktif nöronların serotonin salgıladığını buldular. Bu nöronların etkinliklerinin yapay olarak artırılması da fareleri daha kaygılı hale getiriyordu.

Farelerin beynini özelleştirilmiş ekipmanlarla görüntülediklerinde, Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları,”esas” serotonin aracılı döngünün “korku ve kaygı üzerindeki yönetimini” haritaladılar.

Araştırmacılardan Professor Thomas Kash, “Umudumuz, bu döngüyü kırabilecek ilaçlar geliştirmek ve SSRI (Selective Serotonine Reuptake Inhibitor – Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörü) kullanımının ilk birkaç haftasında insanların bu huzursuzluğu atlatması için kullanabilmesi” dedi ve ekledi: “Genel olarak, bu buluşlar bize memelilerdeki kaygı ve korku davranışlarını yöneten beyindeki iletişim ağı ile ilgili daha derin bir kavrayış sunuyor.”

Kaynak

Yorum Yap