Sinirbilimcilere Göre En Mutlu Şarkı Queen’den

Amerika’da Missouri Üniversitesi’nde yapılan araştırma sonucunda sinirbilimciler dünyanın en mutlu şarkısını buldular. Ünlü rock grubu Queen’in hit parçalarından biri olan “Don’t Stop Me Now”, rakiplerinin çok ötesindeki ritmiyle bu unvanı aldı.

Araştırmacılar, katılımcılara iki hafta boyunca dinlettikleri müziklerde en olumlu etkiyi bu şarkıyla aldıklarını ve müzik dinlemenin insanlarda mutluluğa etki ettiğini ifade ettiler. Sonuçları açıklayan sinirbilimci Jacob Jolij, 50 yıllık bir zaman içerisinde 126 yüksek etkiye sahip şarkı seçtiklerini ve seçilen şarkıları da ayrıca bir araştırmayla belirlediklerini belirtti.

Araştırma çıktılarında, katılımcıların BPM (Beats Per Minute) gibi sayısal unsurların yanı sıra, duygusal ölçümlerinde önemli etkileri olduğunu belirten Jolij, BPM oranlarında Queen’in “Don’t Stop Me Now” şarkısının 180 vuruş gibi yüksek bir oranda olduğunu, diğer şarkıların genellikle 140-150 bandında kaldığını belirtti.

Kriterlere uygunluk yönünden değerlendirmelerin üçte ikisinden başarılı çıkan şarkı, araştırmaya katılan 2000’in üzerinde katılımcının da ortak görüşüne göre “mutluluk veriyor”.

Sizce de Freddie Mercury’in sesi efsunlu değil mi?

Yorum Yap