Sosyal Beceri Zayıflığı Sağlığa Zararlı

Araştırmalar gösteriyor ki, sosyal ortamlarda sorun yaşayan insanların hem fiziksel hem zihinsel sağlık problemi yaşamaları büyük olasılık.

Arizona Üniversitesi İletişim Bölümü Başkanı Chris Segrin’e göre, sosyal becerileri zayıf olan insanlarda daha fazla stres ve yalnızlık sendromu ortaya çıkıyor. Bu durum, kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

Segrin; “Sosyal becerilerin depresyon ve anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkili olduğunu uzun zamandan beri biliyoruz. Yalnızlık ve stres, zayıf sosyal becerileri olanlara bir tutkal gibi yapışmış durumda” açıklamasını yaptı.

Araştırma, 18 ile 91 yaşları arasındaki 775 kişiden oluşan bir grup üzerinde yapıldı. Araştırmanın hedefi, bu kişilerin çalışma, sosyal beceri, stres, yalnızlık, zihinsel ve fiziksel sağlığı ölçmek için tasarlanan sorulara yanıt vermelerine odaklıydı.

Sosyal beceriler, kişilerin başkalarıyla etkili ve uygun bir şekilde etkileşime girmesine olanak sağlayan iletişim becerisi anlamına geliyor. Segrin ise, sosyal becerilerin dört özel maddesine odaklandı.

-Başkalarına duygusal destek sunma becerisi
-Kendini ifade etme ve kişisel bilgi paylaşma becerisi
-İddia ve ikna kabiliyeti
-İlişki başlatma becerisi

Segrin, bu dört maddede problem yaşayanların daha fazla stres, daha fazla yalnızlık ve daha fazla sağlık sorunları ile uğraştığını belirtti.

Stresin vücuda olumsuz etkileri uzun süredir bilinmekle birlikte, yalnızlık daha yakın tarihte kabul edilmiş bir risk faktörüdür.

“Yaklaşık 15 yıl kadar önce yalnızlığın sağlık sorunları adına oldukça ciddi bir risk faktörü olduğunu keşfettik. Bu durum, en az sigara ve obezite kadar tehlikeli.”

İyi haber ise, sosyal becerileri sorunlu olanlar için tedavi yöntemlerinin keşfedilip gelişmesi.

“Sosyal becerilerini geliştirmek isteyen insanlar için terapi, danışmanlık ve sosyal beceri eğitimi var” diyen Segrin, sosyal becerileri zayıf olan birçok insanın, bunun farkında olmadığının da altını çizdi.

“Zayıf sosyal becerilere sahip olmakla ilgili sorunlardan biri, sosyal farkındalığın olmaması. Bu insanlar yeni bir işe başlamıyorlar, iş arkadaşları veya eşleri ile çok sık tartışıyorlar. Büyük bir sağlık sorunu riski taşıyorlar ve bunun farkında bile değiller.”

Sosyal Becerilerin Kaynağı

Sosyal beceriler çoğunlukla temel aile eğitimi ile başlar ve hayat boyunca öğrenerek buna devam edilir. Segrin yine de, asosyallik veya sosyal endişe gibi bazı durumların kalıtsal olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Tabii önemli bir detay daha var; Teknoloji.

“Teknolojinin kullanımı, özellikle de mesajlaşma, gençlerde sosyal becerilerin önündeki en büyük engellerden biri. Binlerce yıldır, insanoğlunun iletişim için kullandığı yol bu değildi. Teknolojiye kendini çok fazla kaptıran gençler, biriyle yüz yüze iletişimi nasıl kuracakları konusunda bocalıyorlar. Çocukların ekran saatlerini kısıtlamak yerine, sosyal becerilerini geliştirmeye odaklanmalı. Yaz kampı, spor grubu gibi aktiviteler, sosyal becerilerin gelişmesinde büyük rol oynuyor.”

Kaynak

Yorum Yap