Sosyal Davranışları Kontrol Eden Beyin Devreleri

Yeni bir çalışma, sosyal davranışların kontrolünde habenula adlı bölgeyi işaret ediyor. Araştırmacılar, habenula adlı bölgede aktivitenin artmasının sosyal problemlere yol açtığını ifade ediyorlar.

İsviçre, Basel’deki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni bir araştırmada, sosyal davranışları kontrol eden sinir devresinde önemli bir beyin bölgesinin rol oynadığı tespit edildi. Habenula isimli bölgenin aktivitesinin artması sosyal problemlere yol açarken, bölgedeki etkinliğin azaltılması bu problemleri engelliyor.

Biological Psychiatry’de yapılan çalışma, otizm spektrum bozukluğunun karakteristik sosyal bozukluklarının, bu devredeki aktivitenin değişmesinden kaynaklanabileceğini ve bu devrenin ayarlanmasının, bozukluktaki sosyal açıkları tedavi etmeye yardımcı olabileceğini önermekte.

Dr. Anirvan Ghosh; “Otizmde kritik rol oynayabilecek bir beyin devresini tanımladığından, bu çalışma için heyecanlıyız” dedi. Bulgular, beyinde otizm spektrum bozukluğu gibi aksiyonlara nelerin yol açtığını belirlemek adına ipuçları sunuyor.

Önceki araştırmalar, sosyal işlevleri beyindeki prefrontal bölgeye bağlıyordu ancak, sosyal davranışın prefrontal kontrolünü etkileyen devreler bilinmiyordu. Dr. Madhurima Benekareddy ve arkadaşları, fareler üzerinde yaptıkları denemelerde prefrontal bölgeleri aktive etti ve hangi bölgelerin yanıt verdiğini bulmak için geniş bir ekranda durumu gözlemledi. Ekranda, özellikle habenula adlı bölgede, duygusal davranışlarla ilgili keskin değişiklikler tespit edildi.

Araştırmacılar daha sonra, habenuladan beynin ön alanına doğru ilerleyen bağlantıları ortaya çıkarmak ve bu bölgelerdeki nöronların etkinliğini tam olarak görebilmek için farklı teknikler de kullandılar. Habenuladaki nöronların aktivitesini artırmak, farelerin sosyal davranışlarında azalmaya sebep oldu. Habenula etkinliğinin azaltılması ile, bu tarz problemlerin ortaya çıkmadığı görüldü.

Araştırmacılara göre, normal aktivite aralığındaki bir değişiklik, otizm spektrum bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir. Ghosh, değişen aktiviteyi düzeltmek için devreyi ayarlamak gibi bir müdahalede bulunabileceklerini ve bu yolla otizmle ilgili sorunların önüne geçilebileceğini vurguladı.

Bulguların ayrıca şizofreni ve depresyon gibi hastalıklar için de faydaları olacaktır. Biological Psychiatry editörü Dr. John Krystal; “Bu çalışmada gördük ki, sosyal davranışla ilgili devre, depresyonla da ilişkili. Belki de bu devre, sosyal ilişkilerdeki aksaklıkların, negatif ruh hallerine ve depresyona katkı yaptığı bir sürecin baş mimarı” dedi.

Kaynak

Yorum Yap