Suç Eğilimlerini Analiz Etmek İçin Sosyal Medya Kullanılıyor

Sosyal medya kullanıyorsunuz değil mi? Peki her düşüncenizi paylaşabildiğiniz, dilediğiniz görüntüyü ve ses kaydını kısa zamanda kalabalık kitlelere ulaştırabildiğiniz sosyal medyada, zannettiğiniz kadar özgür olmadığınızı biliyor musunuz?
10 Ekim 2015’te Whitney Beall, Twitter’ın canlı yayın uygulaması olan Periscope’de bir video yayınladıktan sonra tutuklandı. ABC News’e göre, çekimde, kötü kelimeler telafuz ediyor ve alkol aldığını dile getiriyordu (“Eve sarhoş gidiyorum”). Polis, Beall’ı izlemek ve tutuklamak için Periscope videosunu kullandı.
Bu, sosyal medyanın, yasayı bir vakada uygulamak için nasıl kullanabileceğinin çarpıcı bir örneğiydi. Bilim adamları da potansiyel haksızlığı daha büyük oranda ölçümleyebilmek için sosyal medyayı kullanmaktadır. Örneğin bilim adamları, Cardiff Üniversitesi’ndeki Sosyal Veri Bilimleri Laboratuvarı’nda, suçun eğilimlerini analiz etmek için büyük miktarda Twitter verilerini kullanıyorlar ve gelecekte suçun nerede oluşabileceğine ilişkin teorileri test ediyorlar. Laboratuar direktörü Matthew Williams, “Sosyal medyanın büyümesi, şimdiye kadar gerçekleştirilemeyen ölçek ve hızla kriminolojik soruları ele almak için potansiyel fırsatlar sundu” diyor bir e-postada.
Geçmiş tarihlerden beri, yasa koyucular suçla mücadele kaynaklarını, doğrudan suç modellerini fark ettikleri alanlara yerleştiriyorlar. Bu yöntemlerden biri olan Kırık Camlar Teorisi, Cardiff laboratuvarı tarafından Twittersphere’de de test edildi. Ve Twitter kullanıcılarının yerel belediye meclisi üyelerine gönderdiği mahalle bakım talepleri takip edildi. Ve teorinin tahmin edeceği şeylerle tutarlı olarak, çeşitli Londra ilçelerindeki bu tweetlerle, suç oranları arasında bir ilişki bulunduğu tespit edildi.
Twitter elbette, endişeli vatandaşların mahallelerinin görünümünden çok daha fazlası için de kullanılıyor. Örneğin nefret dolu tutumları olan insanların birbirlerini buldukları bir yer olarak. 2013’te Londra’daki terörist saldırılarından sonra araştırmacılar, sosyal medyayı Müslümanlara karşı olası gerilimi incelemek için kullanmaya karar verdiler. Saldırıların ardından nefret söyleminin yankılanmasını beklediler. Ancak, karşılaştıkları şey bundan biraz farklıydı. “Konu nefret boyutu açısından (retweet’lerle) yayılmadı. Bunun yerine, sağ görüşlü gruplarla ile ilgili, aynı görüşlü bireylerden oluşan küçük bir grup arasında üretildi ve paylaşıldı.”

sosyal-medya-371

“Çağdaş Toplumlarda İnternetin Gündelik Hayattaki Rolü Göz Ardı Edilmemeli”

2016’da Cardiff laboratuarı Los Angeles’ta ırkçı tweet’ler ve çevrimdışı şiddet arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışma başlattı. Çalışma, 2019 yılına kadar sonuçlanmayacak. “Eğer bir ilişki bulursak, proje, sosyal medyanın ABD’de nefret suçu sorununun alternatif bir kaynağı olabileceğine dair bazı kanıtlar sağlayacaktır” diye belirtiyor Williams.
Bu yaklaşımda elbette bazı sınırlamalar bulunmaktadır. Örneğin, hiçbir sosyal medya sitesi temiz bilgi sağlamıyor; bunlar, aykırı değerler, tekrarlar veya ilgisizlikler olmaksızın saf bilgi sunuyor – bu da araştırmacıların çok fazla çalışması anlamına geliyor. Karşılaştırma yapılacak olursa, Facebook verileri daha pahalı ve daha zor veya instagramda karşılaştırılabilir numaralar mevcut değil. Bu nedenle, suç ve sosyal medya alanlarında çalışan Cardiff laboratuarı ve diğer araştırmacılar, genel olarak, herkese açık olan tweetlerin yüzde 1’ini ücretsiz olarak sunan Twitter’ı kullanıyor. Kullanıcıların özel Twitter bilgilerine ulaşmak isteyen yasa uygulayıcı yetkililerin, Twitter yönergelerine göre bir mahkeme celbi, mahkeme kararı veya acil erişim talebi olması gerekirken, yine Twitter kullanıcıları, araştırmacıların Twitter’ın gizlilik sözleşmesini kabul ederek kamuya açık tweet’lerini kullanmalarına izin veriyorlar. (“Tabii ki hiç kimse gizlilik sözleşmesini okumuyor” diyor gizlilik uzmanı Bruce Schneier.)
Sınırlamalara rağmen, araştırmacılar, Twitter ve diğer platformların potansiyel suçlardan yararlanarak, suç faaliyetlerinin modellerini daha iyi anlamalarına ve tahmin etmelerine yardımcı olmaktan heyecan duyuyorlar. “Büyük sosyal veriler, sosyal bilimcilerin araştırma tasarımlarına yaklaşım biçimini değiştiriyor” diyor Williams ve ekliyor: “Çağdaş toplumlarla ilgili yapılan herhangi bir çalışma, internetin gündelik hayattaki rolünü göz önüne almalıdır. “

Kaynak

Yorum Yap