Süper Güç Altıncı His

Dokunma, tatma, koklama, görme, duyma olmak üzere beş duyumuz olduğu Aristo’dan beri biliniyor. Peki, nedir bu altıncı his?

Altıncı his olarak kabul edilen duyunun kelime kökeni Latince proprioception‘dur. Bu kelime, “kendi” anlamına gelen proprius ve “kavrama” anlamındaki capio kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yani, “kendini kavrama” demek. Bu iç algı, boşlukta bulunan uzuvlarımızın vücudumuzun geri kalanına göre nerede olduğunu bilme duyusudur.

Bilimfili’nden Gürkan Akçay, bu duruma şöyle bir örnek veriyor: “Gözlerinizi kapayın ve avuç içiniz yukarı bakacak şekilde bir elinizi önünüze doğru uzatın. Muhtemelen diğer elinizi havada duran elinizin tam yanına getirebilirsiniz.”

Beynimiz vücudumuzun duruş pozisyonunu ve pozisyon değiştirmek içi ne kadar enerji harcaması gerektiğini kestirebilmek için kaslar, tendonlar, eklemler ve derideki sinir uçlarından gelen bilgilere göre hareket eder. Bu süreçte dengede durmamızı sağlayan vestibüler sistem de görev alır. Bu iletiler denge ve hareketten sorumlu olan beyinciği etkiler. Bilim insanları beynin bu girdileri direkt olarak diğer kaynaklardan gelen bilgilerle birleştirdiğini düşünüyorlar.

Propriyosepsiyon sayesinde bakmadan hareket edebiliyoruz. Ancak bu duyu çok karmaşık olduğu için kolaylıkla da aldatılabiliyor.

Bu duyuyla ilgili pek çok soru cevaplanmamış olsa da araştırmalar sürüyor.

 

Kaynak

Yorum Yap