Sürekli Onaylanma İsteği Bağımlılık Mı?

Her insan yaptığı eylemin onaylanmasını bekler. Giydiğini güzel olduğunu duymak, yöneticisinden takdir görmek, çok sevdiği insanların kendisini aynı ölçüde sevmelerini ister. Çünkü onaylanmama kişide yanlış bir şey yaptığı duygusu uyandırarak bir ölçüde endişeye sebep olur. Ancak bu durum kimi insanlarda bir ihtiyaca dönüşerek bağımlılığa benzer bir durum yaratabiliyor.

Onaylanmama sonucu ortaya çıkan aşırı endişenin sebebi “otomatik düşünce” dediğimiz, biz farkında olmadan gelişen düşüncelerdir.

  • Kişi yaptığı bir şeyin karşılığında onaylanmadığında, bu durumun süreklilik göstereceğine inanabilir ve anksiyete bozukluğu geliştirebilir. Başarısız olduğuna inanan kişi, bu durum değişmeyeceğini düşünerek umutsuz bir hale bürünüp depresyona girebilir.
  • Onaylanma beklentisinde olan insanlar, diğer insanların düşüncelerine gereğinden fazla değer verir ve bunun sonucunda da aşırı duyarlı olabilirler. Hatta bu durum bir çeşit bağımlılık gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkarabilir ve bu belirtilerden kaçmak için sürekli onaylanma ihtiyacı doğurarak bir döngü yaratabilir.
  • Onaylanma ihtiyacında olan insanlarda, yaptıklarının önemli ve değerli olmasının ölçütünü diğer insanların beğenisi olduğu için,  zamanla mükemmeliyetçilik gelişebilir.
  • Başkalarının fikirlerine ters bir şey söylemekten kaçınan bu kişiler, diğer insanlarla tartışmalara girmeyebilirler.
  • Daha fazla onaylanmak için çok fazla sorumluluk üstlenmeye kalkabilirler.

Bu durumun kaynağı çocukluk dönemlerine dayanır. Çocuğa yönelik yapıcı olan eleştirilerden ziyade “Kötüsün, yaramazsın, becereksizsin” gibi söylemlerin kullanılması gelecekte kendini sürekli onaylanma ihtiyacı olarak gösterebilir.

Kaynak

Yorum Yap