Bataryasız Telefonlar Geliyor

Ticaret alanında telefon bataryalarını geliştirme rekabeti gözle görülür biçimde ivme kazanıyor. Bu da cihazlarımızın ne kadar çok enerji harcadıklarının bir göstergesi. Eğer bu enerji israfını azaltmak istiyorsak Washington Üniversitesi’nden bizlere çok güzel bir haber var: Bataryasız telefon.

Aygıt geri yansıma denilen bir teknikle çalışıyor, yani basitçe iletişim için kullandığımız ve zaten etrafımızda olan radyo dalgalarından yararlanıyor. Daha başlangıç aşamasında olmasına rağmen bataryasız telefonla başarılı bir şekilde telefon görüşmesi bile yapılmış.

Bataryasız telefonu geliştiren ekip bu noktaya gelmenin kolay olmadığını söylüyor. Daha öncesinde pasif kablosuz ağ dedikleri “dijital geri yansıma tekniği” çok az güç kullanan aygıtlarda denenmiş. Bu teknik şarkı söyleyen posterlerde ve konuşan tişörtlerde kullanılmış; ama bir cep telefonu için yeterli güce sahip değilmiş. Bu yüzden tüm sistemi daha basit hale getirmişler.

Analog geri yansıma tekniği yeniden icat edildi

Araştırmanın ortağı olan ve ilk örnek üzerinde çalışan Vamsi Talla, analog insan sesini dijital sinyallere çevirmenin fazlasıyla güç tüketen bir işlem olduğunu söylüyor. Analog teknoloji kullanarak iletişime geçebilirsek gücü daha verimli kullanabileceğimizin de altını çiziyor.

Araştırma ekibi en son Soğuk Savaş zamanında casus aygıtlarda kullanılan analog geri yansıma tekniğini yeniden icat etmek zorunda kalmış. Numaralar tuş takımına girildiğinde bataryasız telefon dijital sinyaller gönderiyor ve sonrasında sesi iletmek için tamamen analog duruma geçiyor.
Sinyal, lisansı olmayan frekans üzerinden Skype vasıtasıyla dijital hücresel ağı bağlayan bir baz istasyonuna yönlendiriliyor.

Bataryasız telefonlar daha ucuz olacak

Baz istasyonu telefonu sadece ağa bağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çalışmasını sağlayan gerekli gücü de temin ediyor. Mevcut baz istasyonu ile telefon arasında en fazla 15 metre olması gerekiyor; ama gelecekte telefon kuleleriyle baz istasyonlarını birleştirerek bu sorunun çözülebileceği düşünülüyor. Talla’ya göre gerçek baz istasyonları 100 kat daha fazla güce sahip ve mesafeyi belki 1 kilometre kadar artırabiliyor.

Araştırma ekibi şimdi ise çağrı kalitesini artırmaya ve çağrının yapılma şeklini geliştirmeye çalışıyor. Şu an için cihaz el telsizi gibi çalışıyor. Konuştuktan sonra dinlemeye geçmek için bir butona basıyorsunuz. Ekip aynı zamanda kısa mesaj ve kameraya yönelik çalışmalar da yapıyor. Söylenene göre bataryasız telefonlar daha ucuz olacak. Bu teknolojiyle şarj aletinizi evde unutup unutmadığınıza dair bir gerilim yaşamayacaksınız.

Kaynak

Yorum Yap