“Tıkanmışlık” Hissinden Kurtulmanın 7 Yolu

Yaz bitti. Modunuzu değiştirmekte zorlanıyor musunuz?

Güneş ve çiçeklerle dolu tembel yaz günleri geride kaldı. Şafak ve günbatımı, Güneş’in gökyüzündeki açısının azalmasına bağlı olarak biraz daha uzun sürüyor. Gölgeler, ağaçlar arasında dans ediyor. Havanın soğumasıyla esintiler geliyor; sadece bir dokunuş… Bahçeler solar ve çiçekler tohumlara dönerken, şortlar ve tişörtler artık içinde rahat hissedeceğiniz kıyafetler değil.

Onun yerine, her sabah hırka ve pantolonları üzerinize çekmenin ve yeni mevsimin esintilerinin tadını çıkarma zamanı. Sonbaharın getireceği şeyleri heyecanla beklemeye başladınız bile; değişim, amaç ve üretkenlik… Her ne kadar yaz özlenecek de olsa, geri geleceğini biliyorsunuz. Tatlı-acı bir his bu ancak vakit, önünüze bakma ve en verimli sonbahar-kışınızı planlama vaktidir.

Bu mevsimi oldukça üretken geçirmek için Heather Edwards’tan bazı öğütler var size:

  1. Bir rutin edinin: Rutinlerin güçleri ölçülemez. Hayatınıza bir düzen verdikten sonra beyniniz daha yüksek seviyeli yaratıcı işlerle uğraşmaya başlar. Her gün yaptığınız sıradan ve önemsiz işler neredeyse “bilinçsizce” gerçekleşir. Bu da zihinsel gücünüzün, sıkıcı ayrıntılarda boğulmak yerine, gerçekten başarılı olmak istediğiniz alanlarda kullanılabileceği anlamına gelir.
  1. Sorumluluklar oluşturun: Hedeflerinizi etrafınızdaki insanlara söyleyin ve böylece kendi dışınızda bir sorumluluk alanı meydana getirin. Önceden ilan ettiğiniz bazı şeyleri karşılamak motive edicidir. Gerçekten istediğiniz şeyler için gerçekçi sınırlar ve beklentiler belirleyin. Hedeften şaşmamak için saatleri, takvimleri ve günlük programları kullanın.
  2. Zihninizi temizleyin: Meditasyon hayatınızda huzur, açıklık ve odaklanma yaratabileceğiniz en etkili yöntem. Bunun için günde 20 dakikanızı ayırmanız yeterli. Meditasyon, beyninizin fiziksel yapısını değiştirerek stresle başa çıkmanızı kolaylaştırıyor. Madonna, Clint Eastwood, Lady Gaga, Howard Stern, Katy Perry; liste böyle uzar gider… Hayatın karmaşası karşısında ayaklarınızı sakince yere basabilmek için meditasyonu deneyin.
  3. “Hayır” deyin: Bu, genelde küçük görülen oysa hayatın yönetilebilir olması için oldukça önemli bir yetenek. Kaç kez kendinizi yapamayacağınız birçok şey için söz vermiş buldunuz? Birçok işi kısa zamanda ve telaşla yaparken iş kaliteniz kaçınılmaz olarak düşer. Eğer her gün sadece sizin için önemli işler üzerine yoğunlaşırsanız ürettiğiniz işlerin kalitesi gökdelenleri aşacaktır. Davetleri nazikçe reddebilme sanatını geliştirin. Giderleriniz, ilişkileriniz ve sağlığınız için önemli.
  4. Gözlerinizi kapatın: Uyku üzerine yapılan araştırmalar oldukça arttı. Yakın zamanda yapılan çalışmalar, uykunun beyninizin bilgileri kaydedip hatırlamasına ve kendini zararlı maddelerden arındırmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Uyku sadece zihin ve beyninizin dinlenmesini sağlamıyor; ayrıca öğrenme, hatırlama, iş yapabilme yeteneklerinizi geliştirirken gün içinde kendinizi nasıl hissedeceğinizi de etkiliyor.
  5. Makinenizi doldurun: Benzinsiz bir arabayı sürebilir misiniz? Ya da cep telefonunuzda şarj yokken onun çalmasını bekleyebilir misiniz? Eğer uygun enerjiyle dolu değilseniz nasıl bir iş ortaya koymayı düşünebilirsiniz ki? Alkol, kafein, sigara ve diğer kötü alışkanlıkları azaltın. Yağsız et, yeşillik, meyve, yağlı balıklar ve kuruyemiş tüketimini artırın. Saydıklarım, depresyonu engelleyen besinler içeriyor. Aynı zamanda, vücudun kullanabileceği enerjiyi artırıyor, sağlıklı beyin işlevlerini tetikliyor, kalbin çalışmasını ve bağışıklık sistemini de düzenliyor. Doğru ve dengeli beslenmenin faydaları saymakla bitmez.
  6. Yakın gitsin: Egzersiz endorfin, norepinefrin ve dopamin gibi iyi hisstememizi sağlayan kimyasalların miktarını artırıyor. Kortizol ve adrenalin gibi stresle ilişkilendirilen hormonların seviyesini ise azaltıyor. Bu iki etki, beraberce vücut enerjisinin kullanımını geliştirirken duyguları da dengeye sokuyor. Terlemek, beynin öğrenme ve hatırlamayla ilgili kısımlarını geliştiriyor. Egzersiz, genel olarak fiziksel görünümüze katkıda bulunarak özgüveninizin yükselmesini sağlıyor. Kendinizi düzenli egzersize adayın.

Uzun, miskinlikle dolu yaz günleri biterken büyüme ve fırsatlarla dolu yeni bir mevsim başlıyor. Bu akışa kendinizi kaptırın, anı yaşayın ve odağınızı kaybetmeyin. Yukarıda sayılan bu önerileri uyguladıkça hayatınızın iyiye doğru değiştiğini göreceksiniz. Küçük adımlarla başlayın. Sizi hayatta istediğiniz şeye ulaştıracak bir değişimle ilk adımı atın. Bunu alışkanlık haline getirin ve faydalarının tadını çıkarın.

“Mermerde bir melek gördüm ve onu özgür bırakıncaya dek mermeri kazıdım.” Michelangelo

Kaynak

Yorum Yap