Ufkunuzu Açacak Kitaplar #1

H.G. Wells’in 1895 tarihli Zaman Makinesi isimli kitabı, zamanda yolculuğu konu edinen en iyi eserlerden biri. Kitap aynı zamanda birçok kere film olarak uyarlandı.

Zaman makinesi tabirini kullanan ilk kişi olan İngiliz yazar H.G Wells’in bu kitabının temeli, “Kronik Argonotlar” isimli bir öyküsüne dayanıyor. Wells, bu öyküyü yazı dizisi şeklinde gazetede yayımlamayı düşünürken editörden gelen teklif üzerine Zaman Makinesi isimli distopik bilimkurgu kitabı çıkıyor ortaya.

Bilimsel ögelere uzun uzun yer verilmiş olsa da, bütün distopyalarda olduğu gibi, bu eserin de asıl odak noktası toplumsal meseleler. Kendi ürettiği zaman makinesiyle 802701 yılına giden Zaman Gezgini, geleceğe gitmeyi planlamamış olsa da kendini birden gelecekte buluyor.

1960 yapımlı filmden, Zaman Gezgini’nin zaman yolculuğunu yaptığı sahne

İnsan ırkının yeryüzünde yaşayan, masum, çocuksu Eloiler ve yeraltında yaşayan, acımasız Morlocklar olarak ikiye ayrıldığını gören zaman gezgini, Dünyaya neler olduğunu bir türlü öğrenemiyor. Kaybettiği zaman makinesini bulabilmek ve yaşadığı çağa dönebilmek için Morlocklar’ın yaşadığı yer altına inmek zorunda kalıyor. Döndüğünde yaşadıklarını arkadaşlarına anlatıyor ancak arkadaşları ona inanmakta güçlük çekiyor.

Yorum Yap