Uyku Problemi Çekenleri Gelecekte Neler Bekliyor?

Hepimiz biliyoruz ki, sağlıklı bir uyku düzeni sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getiriyor. Peki az uyuyan insanlar veya uyku problemi çekenler gelecekte kendilerini nelerin beklediğini biliyor mu?
Neurology’nin 23 Ağustos 2017 tarihli çevrimiçi sayısında yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, REM uykusu az olan insanlarda demans gelişme riski daha yüksek olabilir. REM uykusu rüyaların oluştuğu uyku aşamasıdır.
Uyku beş aşamalıdır. Birinci aşama hafif uykudur. ikinci aşama vücudun üçüncü ve dördüncü aşamalar dahil olmak üzere daha derin bir uykuya hazırlanmaya başladığı aşamadır. Beşinci aşama ise REM uykusu, yani rüya evresidir. Bu rüya evresinde, vücudunuz gözle görülür değişimler gösterir. Adrenalinin salgınız artar, kan basıncınız yükselir, kalp atışlarınız, vücut ısınız artar ve hızlı nefes alıp verirsiniz. İlk REM evresi yaklaşık bir saat ila bir buçuk saat arasındadır ve daha sonra aynı şekilde gece boyunca tekrarlanır. ReM uykusu, toplam uyku sürenizin %15 ile %20′sini kaplar.
Avustralya’daki Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden araştırma yazarı Matthew P. Pase, “Demansta uyku bozuklukları yaygın olmakla birlikte, uykunun çeşitli aşamaları ve demans riski açısından bir rol oynayıp oynamadıkları hakkında çok az şey biliniyor” dedi ve ekledi: “Demans ile ilişkili olabilecek uyku aşamalarını keşfetmek için çıktığımız yolda, deman ile derin uyku arasında bağlantı kuramazken, bu bağlantıyı REM uykusuyla kurduk.”
Araştırmacılar, Massachusetts’ten ortalama yaşları 67 olan 321 kişiyi The Framingham Kalp Çalışması kapsamında incelediler. Bu çalışma sırasında ker bir katılımcının uyku döngüleri ölçüldü. Uyku verilerini toplayan araştırmacılar takip eden 12 yıl boyunca bu katılımcıları takip etti. Geçen 12 yıl boyunca, 32 kişiye demans teşhisi konuldu ve bunların 24’ünde Alzheimer hastalığı olduğu tespit edildi.

143204587e59788329ac4ecbbb2bce8c

Rem Uykusuna Geçemeyenler Birçok Rahatsızlıkla Karşı Karşıya Kalıyor

Demans geliştiren katılımcıların, demans geliştirmeyenlerin yüzde 20’sine kıyasla uykularının %17’sini REM uykusunda geçirdikleri tespit edildi. Araştırmacılar yaş ve cinsiyet ayarlamaları yaptıktan sonra, REM uyku aşamasına geçene kadarki zamanın uzun olması ile REM uykusunun kısa sürmesi arasında, demans riskini artıran bağlantılar olduğunu buldu. Araştırmacılar kalp hastalığı faktörleri, depresyon semptomları ve ilaç kullanımı gibi demans riskini veya uykuyu etkileyebilecek diğer faktörleri düzelttikten sonra da sonuçlar benzerlik gösterdi.
Diğer uyku evreleri ile demans riskinde artış arasında bir ilişki bulunmadı.
Pase araştırma ile ilgili “Bulgularımız demansın öngörücüsü olarak REM uykusuna işaret ediyor. Bir sonraki adımımız, daha düşük REM uykusunun neden bunamanın daha büyük bir riskini öngördüğünü belirlemek olacak. Demansın başlangıcında uykunun rolünü açıklığa kavuşturarak, demansın geciktirilebileceği hatta önlenebileceği olası müdahale yollarını belirlemeyi umuyoruz.” dedi.
Belirtilmelidir ki, bu çalışmada küçük bir örneklem ele alınmıştır. Bulguların teyit edilmesi için daha geniş insan grupları üzerinde çalışmalar yapılmalıdır. Araştırmaya katılanlar arasında vardiyalı çalıştığı için alışılmadık uyku düzeni olan insanlar olup olmadığı bilinmemektedir.

Kaynak

Yorum Yap