Uykunun En Önemli Noktasını Bulmak

Sineklerin beyinlerinde yapılan yeni bir araştırma, nöronların, uykuya dalış sürecindeki aktivitesini gözler önüne serdi.

Oxford Üniversitesi’nden bir ekip, sineklerin uykuya geçişinde nöronların aktivitesini gözlemleyen bir araştırma üzerinde çalıştı. Sinekler uyanık olduklarında, uykuyu kontrol eden nöronların aktif halde olmadığı görüldü. Sineklerin uyanık kalma süreleri arttıkça yorgunlukları da artış gösteriyor ve ‘devrilme noktası’ denen aşamaya gelinirken, uykuyla ilgili nöronlar hareketleniyor.

Uykuyu tetikleyen nöronların, tüm sinir hücrelerinin yalnızca küçük bir kısmı olması ise kafaları karıştırdı. Uyku, beynimizin günlük olarak yaşadığı en derin ve yaygın değişikliklerden bazılarını gerektirir. Peki bu kadar az hücre, bu kadar büyük bir kontrolü nasıl sağlıyor?

Ekip, uykuyu tetikleyen hücrelerin, elektrik sinyallerinin akışını düzenlediğini ve bu durumun beynin uykuyla alakalı tüm yönleri için kritik bir rol oynadığını keşfetti.

Meyve sinekleri, insanlardaki gibi sistemlerin nasıl çalıştığını anlamak için örnek olarak yaygın şekilde kullanılmakta. Hatta, sineklerdeki vücut saatiyle ilgili keşifler için 2017’de Nobel Tıp Ödülü verildi.

Profesör Geri Miesenboeck; “Uykuyu tetikleyen nöronlar, yorgunluğa neden olan beyin hücreleri üzerinde fren etkisi yapıyor. Böylece uyku ihtiyacını ve bizzat uykuyu dengede tutarak çok basit bir sistem oluşturuyorlar.”

Miesenboeck; “Uyku ihtiyacının nasıl oluştuğunu, fiziksel olarak neyi içerdiğini, geçişin, uykuyu nasıl tetiklediğini birikmiş uykunun nasıl azaltıldığını sistemsel olarak hala bilmiyoruz. Bu araştırmada cevapları bulmamız, uyku gizemini çözmemize yardımcı olacak” dedi.

Kaynak

Yorum Yap