Yabancı Dili Kolayca Öğrenmek için 9 Muhteşem Öneri!

Anadilimizin yanında başka bir dil öğrenmeyi, özellikle de dünyanın birçok yerinde kullanılan dilleri kolaylıkla öğrenmek mümkün. Tabii ki bunun için öncelikle çok istemek ve öğrenmeyi hedeflemek gerekiyor. Yabancı bir dili kolayca öğrenmek için bazı ipuçlarından ve hedefinizdeki lisanı öğrenme metodundan, birkaç ayda akıcı konuşabilmeyi, anadiliniz gibi konuşabilmeyi ve belki de sadece birkaç senede 1-2 yabancı dili öğrenebilmenin yollarından bahsedeceğiz. Yabancı dil öğrenme genlerimiz yok, ancak daha hızlı öğrenmenin ipuçları var. Siz yeter ki isteyin!

İşte en önemli ipuçları:

1 – Doğru kelimeleri doğru yolla öğrenin.

Yeni bir dil öğrenmek yeni yeni kelimeler öğrenmek demek ve yeni kelimeleri ezberlemek bir dili öğrenmeye başlamadan vazgeçme sebeplerinin başında geliyor. Kelimelerden korkmamanız ve onları kolay ezberleyebilmeniz için bazı önemli ipuçlarının başında Pareto İlkesi (80-20 kuralı) geliyor. Bu ilkeye göre yeni kelimeler öğrenmek için %20 çaba sarf ederseniz, %80 oranında başarı elde edersiniz. Örneğin, İngilizcede yazılı olarak kullanılan kelimelerin %65’i sadece 300 adet! Hatta sadece İngilizcede değil, tüm yabancı dillerde bu ortalama böyle. Günümüzde kolaylıkla bulabileceğiniz kelime kartlarından kelime çalışabilir veya telefonunuza indirebileceğiniz “Anki app” uygulamasından faydalanabilirsiniz. SRS (Space repetition system) denilen Aralıklı Tekrarlama Sistemi olarak adlandırılan sistem sayesinde, tekrarlarla kelimeler kolayca hatırda kalacaktır.

2 – Birbiriyle akraba olan kelimelere dikkat!

Öncelikle, şu yazıyı okuyarak http://www.turkcede.org/turk-dili/856-yeryuzundeki-diller-ve-kelime-alisverisleri.html yeryüzündeki diller ve kelime alışverişleri hakkında harika bilgiler edinebilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın, şu anda bile bildiğiniz çoğu kelime aynı anlamıyla, başka dillerde de kullanılıyor. Örneğin Latin kökenli dillerde (Fransızca, İspanyolca, Portekizce gibi) İngilizce ile aynı şekilde kullanılan birçok kelime mevcut. Mesela sonu –tion ile biten (action, solution gibi) İngilizce kelimelerin sonuna –ción eklenince İspanyolca, -zione eklenince İtalyanca, -ção eklenince ise Portekizce oluyor. Kısaca, yeni bir dili öğrenmeye başlarken öncelikle kökü aynı olan ve başka dilden dilimize geçmiş sözcükleri araştırarak ve listeleyerek başlayabilirsiniz.

3 – Yabancı dille seyahat etmeden etkileşim halinde olun.

Yabancı dil öğrenememe veya öğrenmek istememe sebeplerinden biri de o dilin anadil olarak konuşulduğu ülkeye maddi imkânsızlıklardan veya zaman ayıramamaktan dolayı gidememektir. Kaldı ki yabancı ülkelerde yaşayan insanların bazıları o ülkelerin anadilini, yıllarca orada yaşasalar da öğrenemezler, konuşamazlar! Bir dili, o dilin anadil olarak konuşulduğu ülkede öğrenmek yerine, teknolojiden faydalanarak sanal yollardan pratik yaparak öğrenmek mümkün. Hem de pahalı uçak biletleri almaya ve o ülkede yaşamaya gerek kalmadan! Öncelikle öğrenmek istediğiniz dilin nasıl konuşulduğunu duymak için istediğiniz ülkedeki radyo kanallarını geniş bir yelpazede sunan  TuneIn.com sayfasına veya uygulamasına göz atabilirsiniz.

Öğrenmek istediğiniz dili düzenli olarak izlemek için Youtube’un trend sayfasına göz atabilir, o dile ait popüler dizileri izleyebilirsiniz. Örneğin,  France24Deutsche WelleCNN Español ve daha pek çok kanalda oldukça fazla video izleyebilirsiniz.

Dili düzenli olarak okumak için ise İngilizce biliyorsanız şu sayfayı okuyup her ülkenin popüler sayfalarıyla ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

4 – Skype ile günlük konuşma dilini öğrenin.

Dili öğrenmeye yönelik çeşitli çalışmalar yaptıktan sonra tabii ki en önemli nokta, o dili anadili olarak kullanan biriyle konuşmaktır!

Özellikle, başlangıçta hedefinize ulaşmak için konuşmak şarttır! Geleneksel öğrenme ortamlarında böyle düşünülmediği için çoğu kişi konuşamadan pes ediyor! Yukarıdaki önerilerimizle, kelimeleri öğrendikten sonra anadili olarak konuşan biriyle Skype aracılığı ile çok basit 1-2 cümle ile başlayabilir, hatalarınızı ve eksiklerinizi böylelikle düzeltebilirsiniz. İnteraktif bir şekilde konuşarak öğrenmeye başlamak sizi hızlandıracaktır. Örneğin, “merhaba, “anlamadım” veya “tekrar eder misiniz” gibi basit cümlelerle başlayabilirsiniz. Şu linkten en sık kullanılan bazı kelimelere ulaşabilirsiniz.

Skype’tan saati 5 dolara size yardımcı olacak, binlerce insan bulabilirsiniz. Yabancı kişileri bulmak için tavsiyemiz  italki.com veya http://community.skype.com/t5/Language-learning/bd-p/Languages .

Konuşurken aynı zamanda sözlüğe bakabilir, bilmediğiniz kelimeler için yardım alabilirsiniz.

5 – Fazla para harcamaya gerek yok, en iyi kaynaklar bedava!

İnternetten dil öğrenmeyle ilgili çok fazla kaynak var: memrise, verbling, babbel gibi sayfaların yanı sıra aşağıda sıralanan İngilizce sayfalardan da başka yabancı diller öğrenmek için faydalanabilirsiniz.

  • DuoLingo  çok kullanışlı ve  pratik bir uygulama
  • BBC languages ile yaklaşık 40 dilde pratik yapabilirsiniz
  •  The Polyglot Club Couchsurfingmeetup.com ve Internations sayfaları, istediğiniz dili anadilinde konuşanlarla iletişim kurabileceğiniz sayfalar
  • Bu harika telaffuz sözlüğü ile istediğiniz dilde, istediğiniz sözcüğün telaffuzunu öğrenebilirsiniz: Forvo
  • Rhinospike ve Google Translate çeviri yaparak anlamanızı sağlar
  • Lang 8 sayfasında ise hangi dilde yazı yazarsanız yazın, yazılarınızdaki hatalar bedava düzeltiliyor. Katkıda bulunmak için, siz de anadilinizde veya bildiğiniz başka bir dilde yardım isteyen birinin yazdığı bir paragrafı düzeltebilirsiniz.

Pratik yapmak için sayısız sayfa bulunmakta!

6 – Yabancı dili büyüklerin çocuklardan daha kolay öğrendiğini fark edin!

Yabancı dil öğrenmek için asla yaşlı olduğunuzu düşünmeyin! Haifa Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yetişkinler çocuklardan daha hızlı ve çabuk dil öğreniyor. Ayrıca hiçbir araştırma, ilerleyen yaşlarda dil öğrenmenin zorlaşacağına dair bir sonuca varmamıştır.

7 – Kelime oyunları ve fotoğraflardan faydalanın.

Kelime oyunları ile kastedilen, öğrenmek istediğiniz kelime ile ilişkilendireceğiniz komik bir kelime veya olayla o kelimeyi hatırlamayı kolaylaştırmak. memrise.com sayfası bu konuda çok işinize yarayacak! Öğrenmek istediğiniz kelime ile ilgili fotoğraf da gösterdiği için, artık kelimeleri ezberlemenin ne kadar kolay olduğuna şaşıracaksınız!

8 – Hataları kabul ederek ilerleyin.

Dünyanın yarısından fazlası birden fazla dil konuşuyor. Dil öğrenmek biyolojik bir şey değil, kültürel bir olaydır. Yetişkinler bir dil öğrenmek isteyip de öğrenemiyorlarsa asla genlerini suçlamasınlar! Öğrenme metotlarını düzeltince oldukça kolay bir şekilde öğrenilecektir. Geleneksel dil öğrenme yöntemleri ile yeni bir dil öğrenmek gerçekten zor! Kelime ve dilbilgisi öğrenmeye çalışıp konuşmayı sona bırakınca verimli olmak pek mümkün görünmüyor. Konuşun! Hatalar kesinlikle daha iyi öğrenmenizi sağlayacak. Unutmayalım ki dil, konuştukça öğrenilir ve benimsenir.

9 – Kendinize hedef belirleyin.

Bir dili öğrenmeye başladıktan sonra yeterince öğrendiğinizi veya yeterince başarılı olduğunuzu nasıl anlayacaksınız? Seviye hedefi koyun. Örneğin, A seviyesi başlangıç, B orta seviye C ise ileri seviyeyi temsil etmektedir. Bu seviyeler ölçülebilir ve resmi kurumlar sizi test edip seviye durumunuza göre sertifika verebilirler. Hangi seviyeye gelmek istediğinizi belirleyerek ilerlerseniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bazı diller için:  AlmancaFransızcaİspanyolcaİrlandaca, ve diğer diller.

Ayrıca Çince ve Japonca için daha farklı seviye metotları kullansalar da şu sayfalardan Çin ve  Japonca seviyenizi kontrol edebilirsiniz.

Peki, hedefiniz nedir? Akıcı konuşmak mı pratik seviye mi yoksa o dili tam anlamıyla öğrenmek mi? Hedefiniz ne olursa olsun, öğrenirken kendinize 6 haftalık, 4 aylık hedefler koyun. Hedeflerinize ulaşmak için Lift uygulamasını kullanarak günlük önemli hedeflerinizi uygulamak için motive olabilirsiniz.

Yorum Yap