“Yapay Organizmalar” Yaratmak İçin Küresel İşbirliği Gerçekleşti

Yapay zekanın geliştirilmesi için zihni çözme amacı ile, Mindfire adında yeni bir oluşum ortaya çıkarıldı. Starmind’ın kurucusu ve vakfın başkanı Pascal Kaufmann, amaçları hakkında konuştu.

“Gerçek zeka tamamı ile ortaya çıkana kadar, yapay zeka hakkındaki gerçek verileri elde edemiyoruz. Zeka, sürekli değişen bir ortamda başarıyla bize rehberlik etmek için gelişti. Bu davranış, duygu ve bilinç doğurdu. Yapay zekayı nasıl geliştirdiğimiz konusunda bu kritik faktörler dikkate alınmalıdır. Mindfire da bu amaçla kurulmuştur.”

Kaufmann, insanın zekasını belirli bir göreve tamamlayan performans eksenleri ve yeteneği ile, mevcut AI sistemlerini ve insan zekasını çizerek insan ile makine arasındaki temel bir farklılığı örneklendirmiştir. Burada, çoğu insanda aynı şey gözlemlenir. Hem performans hem de yetkinlik.

Mindfire Yaklaşımı

Kaufmann, Mindfire’ın, insanların kapasitesine sahip olan her şeyi yapabilecek bir makine inşa etmesi için, dünyadaki en büyük zihinleri bir araya getirecek kolektif bir yapı olduğunu söylüyor.

“Mindfire’in arkasında, beynin kodunu çözebilen ve belirli bir kurallar dizisi altında çalıştığını bilen bilim adamları var. Bu kurallar, beyin kodu olarak adlandırdığımız kurallar olur ve onları anlama yeteneği, bir atılım başlatabilir.”

Kaufmann, beyinlerin derin bir sinir ağına sahip olduğunu ve beyin hücrelerinin bir arada çalıştığı, beyin kanunu olarak tanımladığı bir karınca kolonisine benzediğini söyledi.

Mindfire, “yapay zekayı” eski bir terim olarak görüyor ve bu nedenle, elde etmeyi umduklarının toplamını daha fazla kapsayacak şekilde, “yapay organizma” olarak yeni bir ifade kullanıyor. Kaufmann, terimin sentetik zeka taşıyıcı sisteme atıfta bulunduğunu açıklıyor. “Zeka sadece beynin içinde değil; aslında beden ile beynimiz arasındaki etkileşimdir. İşte bu nedenle yapay bir organizmaya atıfta bulunuyoruz. Bu kavram daha sonra zekanın fiziksel, entelektüel ve duygusal yönlerini birleştirir.”

Mindfire, sinirbilim, AI, biyoloji, bilgisayar ve matematik alanlarını kapsayan geniş bir yelpazede çalışıyor. Kaufmann, Mindfire’ın bilimin en büyük bağımsız düşünürlerini yetiştirmeyi hedeflediğini de söylüyor.

Bağımsız Zeka

Pek çok uzman, yapay zekanın geliştirilmesinin insanlık için önemli bir değişim olacağına katılıyor. Yazar James Barrat, AI için “son buluşumuz” ifadesini kullanıyor. Robotik çalışmaları ile tanınan bilim adamı ve özel bir AI yazılım şirketinin sahibi olan Dr. Ben Goertzel, AI’ın ortaya çıkmasının insanlığın ‘icatının’ eskimiş olmasına neden olacağını söyleyerek bu düşünce yapısını destekliyor.

Mindfire için sonraki adımlar, 2018 yılının Mayıs ayına kadar, İsviçre’de yapılması planlanan Mission1’a hazırlık yapmak olacak. Bu süre içinde bilim adamları, beyin kodunu çözmek ve bu bilgileri yapay organizmaların gelişimine katkı sunması için çalışacaklar.

Mindfire şüphesiz kendisi için yüksek bir hedef belirlemiştir. Girişim başarılı olursa, insanın gelişiminde yeni bir döneme tanıklık edeceğiz. Yapay zekanın gelişimi devam ediyor ve gözlerimizin önünde yeni bir gelecek inşa ediliyor.

Kaynak

Yorum Yap