Yapay Zeka Gerçek Doktorların Önüne mi Geçiyor?

Singapur Ulusal Göz Merkezi araştırmacıları, göz hastalıklarını doktorlardan daha hızlı teşhis edebilen yapay zeka sistemlerini ürettiler. Yapay zekanın tıp alanındaki geleceği şekilleniyor.

Singapur Ulusal Göz Merkezi (SNEC) araştırmacıları tarafından yürütülen çalışma, yapay zekanın belirli hastalıkları teşhis etmede ne kadar ilerlediğini kanıtlar nitelikte. Tıbbi yapay zeka yazılımı, göz hastalıklarını teşhis etmede ne kadar güvenilir olduğunu gösterdi.

Ekibin lidesi ve SNEC’in tıbbi direktörü Prof. Wong Tien Yin; “Yapay zeka sistemi, iş yükünü %80 oranında azaltabilir ve insanlara bolca yeni vakit yaratabilir” dedi.

Bu durum, yapay zekanın geleceğinin, doktorların tanıdan tedaviye kadar her düzeyde yaptığı çalışmaları nasıl etkileyeceği konusunda yeni fikirlerin doğmasını sağlıyor.

Yeni Nesil Doktorlar

Wong Tien Yin, tıbbi yapay zekanın hekimlere yardımcı olacağı üç ana maddeyi açıkladı; tarama, tanı ve risk sınıflandırması.

Wong Tien Yin, ilerleyen yapay zeka teknolojisinin hekimlerin yerine geçeceğine inanmıyor. Bunun yerine yapay zekanın tamamlayıcı bir güç olacağını savunuyor. Yin’e göre hastalık taraması daha hızlı olacak ve daha az emek gerektirecek. Teşhisler daha doğru olacak ve derlenen veriler daha sağlıklı raporların ortaya çıkmasını sağlayacak.

Dr. Olivier Elemento konuyla ilgili; “Yapay zeka, görüntü analizinde çokça kullanılır. Bu gerçekten heyecan verici bir şey. Yapay zeka aynı zamanda belirli bir terapiye kimin nasıl tepki vereceğine dair tahmin modelleri oluşturmamıza da yardımcı oluyor. Doktorların üretkenliği, bugünün üç katına ulaşabilir. Yani aslında yapay zeka doktorlara her anlamda çok yardımcı olacak” dedi.

Yapay zeka ile birlikte çalışmak, doktorların daha hızlı teşhis koymak için görüntüleri daha hızlı analiz etmelerine yardımcı olacak. Yapay zekanın katkısı gelecekte daha belirgin hale gelebilir, ancak başlangıç olarak bugün, verimliliği artırmanın bir yolu olacaktır.

Kaynak

Yorum Yap