Yapay Zeka İnsanoğlunun Geleceği mi, Sonu mu?

Uzmanlara göre, yapay zeka (AI) dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip. Fakat aynı uzmanlar, bu dönüşümün ortalama bir insana ne tür bir etki edeceği konusunda anlaşamıyorlar. Bazıları, ileri AI sistemlerinin elinde insanların çok daha iyi olacağına inanırken, diğerleri ise bizim kaçınılmaz çöküşümüze neden olacağını düşünüyor.

Yapay zeka, öğrenmek veya problem çözmek için oluşturulmuş bir yazılım. Bazı AI biçimleri görsel sanatlara katkı sunup, hatta şarkı bile yazabiliyor.

AI’ın devrim niteliğinde değişimler getirdiği ve çok daha fazlasını da getireceği konusunda şüphe yok. Otomasyon, insanları makine ve yazılımlarla değiştirerek çalışma biçimimizi değiştirebilir. Kendi kendine gidebilen otomobillerden sonra, bildiğimiz sürücü kavramı tarihe karışabilir. Akıllı alışveriş asistanları, alışveriş yapma şeklimizi değiştirebilirler. İnsanlar daima hayatın bu yönlerinde kontrolü ellerinde tuttular. Şimdi ise kontrolü tamamen bir yazılıma bırakmak tuhaf gibi geliyor.

AI, hızlı bir şekilde büyük bir ekonomik güç haline geliyor. McKinsey Global Institute Study’in Forbes tarafından yayınlanan bir raporuna göre, sadece 2016’da, dünya çapında AI gelişimine 8 milyar ile 12 milyar dolar arasında yatırım yapılmıştır. Bir başka rapor, 2023’e kadar AI’nın 14 milyar dolarlık bir endüstri olacağını öngörüyor. Wipro’daki CT teknoloji sorumlusu KR Sanjiv, sağlık ve finans gibi farklı alanlarda bulunan şirketlerin, geleceğe ayak uyduramamak ve çağın gerisinde kalmaktan korktukları için, AI’ya çok fazla yatırım yaptıklarına inanıyor.

AI’lar çeşitlilik gösteriyorlar. Örnek olarak, Go oynamaya uygun bir AI, bir arabayı kendi kendine götürecek donanıma sahip değil. Ancak daha derin bir seviyede bu gelişmeler, geleceğin daha sofistike AI sistemlerine açık olduğunun göstergesidir. Bu oyunlar sayesinde AI, birgün gerçek dünya görevlerine dönüşebilecek karmaşık karar verme yeteneğine kavuşabilir. Starcraft gibi sonsuz karmaşık oyunları oynayabilen yazılımlar, çok daha fazla araştırma ve geliştirme ile otonom olarak ameliyat gerçekleştirebilir veya çok adımlı sesli komutları işleyebilir.

Endişeler Bu Kısımda Başlıyor

Güçlü teknolojik ilerlemeleri çevreleyen ihtiyatlılık hali yeni değil. Matrix ve Ben, Robot gibi bilim kurgu öyküler, izleyicilerin AI konusundaki endişelerini uyandırdı. Bu endişelerin çoğu, AI’ların insanlardan daha akıllı hale gelmesi detayında yoğunlaşıyor. Bu bilim kurgu senaryolar birbirinden farklı elbette ancak hemen hemen hepsi, tek bir konuda birleşiyorlar; robotların insan ırkına üstün gelmesi.

Dünyaca ünlü bilim ve teknoloji uzmanları, AI ile ilgili endişelerini gizlemiyorlar. Stephen Hawking de, ileri AI’nın dünyayı ele geçirip insan ırkını sona erdireceğinden endişe duyanlardan. Hawking’e göre, robotlar insanlardan daha akıllı hale gelirse, makineler düşünülemez silahlar yaratabilir ve insanlara kolayca hükmedebilir. Hawking 2014’te BBC’ye verdiği bir demeçte, “AI, kendini sürekli olarak yeniden tasarlayacak ve biyolojik evrimle sınırlanmış insan ırkı bu durumla başa çıkamayacak” demiştir.

Hawking gibi Elon Musk da AI için, “İnsan uygarlığının varlığı için büyük bir risk” demiş ve geleceğimizle ilgili olan kaygısını vurgulamıştır.

shutterstock_119146951

Yeni Bir Dünya Savaşı Çıkabilir

Hawking, küresel bir yönetim organının, belirli bir ulusun üstün olmasını önlemek için AI’nın gelişimini düzenlemesi gerektiğine inanıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yakın zamanda öğrencilerle yaptığı bir toplantıda, “Bu alanda lider olan, dünyanın yöneticisi olacak” dedi ve bu konudaki tartışmaları alevlendirdi. Uzmanlar, bu tarz yorumların, yeni bir dünya savaşının habercisi olduğu görüşündeler.

AI konusunda tüm öngörüler bu kadar kötümser değil elbette. SETI’deki kıdemli gökbilimci olan Seth Shostak, AI’nın gezegendeki en akıllı varlıklar olarak insanlara çok yardımcı olacağı konusunda emin. Shostak’a göre, AI’ın ilk nesli sadece onlara söylediğiniz şeyi yapacak. Ancak üçüncü AI neslinin kendi gündemleri olacak.

Bununla birlikte Shostak, sofistike AI’ın insan ırkını köleleştirmeyeceğine inanıyor. Bunun yerine, insanların bu aşırı akıllı makineleri önemsemeyeceğini tahmin ediyor. Shostak, bu makinelerin insanların üstünde bir entelektüel düzlemde var olacağını düşünüyor.

Paniğe Gerek Yok

Bazıları teknolojinin hayatımızı daha iyi hale getireceğine inanıyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yakın zamanda Wall Street Journal’a konuyla ilgili verdiği bir demeçte “Paniğe kapılmamalı” dedi. Mark Zuckerberg ise, Temmuz’da bir Facebook Live yayını sırasında daha da ilerledi ki, Musk’ın yorumlarını oldukça sorumsuz bulduğunu ifade etti. Zuckerberg, AI konusunda oldukça iyimser ve bu asılsız kıyamet senaryolarının yersiz olduğunu düşünüyor.

Bazı uzmanlar, AI’ın insanlığımızı geliştirebileceğini öngörüyor. İsviçreli sinirbilim uzmanı Pascal Kaufmann, 2010 yılında binlerce uzman beyninden oluşan bir süper organizma yaratmak için, kendi kendine öğrenme algoritmalarını kullanmayı planlayan bir şirket olan Starmind’i kurdu. Kaufmann; “AI üzerine kötü senaryolar yazan çoğu kişinin AI çalışmaları ile ilgisi yok” dedi.

Kaufmann, bu temel eksikliğin, iyi filmler üretebilecek tahminlere yol açtığına, ancak gelecekteki gerçeklerimiz hakkında net fikirler veremeyeceğine inanıyor. “Öncelikle beyinlerin işleyiş biçimlerini tam olarak anlamalıyız. Gelişim sağlayabileceğimiz doneleri ancak öyle AI gelişimine uygulayabiliriz. Tamam, güçlü ve küresel bir teknolojinin yaratılmasıyla ilgili endişeler var. Ancak bu durum, korkuya dayalı olarak kararlar almamız gerektiği anlamına gelmiyor.”

AI, insan varlığının altın çağı mı olacak, insanların sevdiği her şeyi yok mu edecek, henüz bilmiyoruz. Gerçek olan şu ki AI sayesinde, geleceğin dünyası bugün yaşadığımız dünyayla pek az benzerlik gösterecek.

Kaynak

Yorum Yap