Yapay Zekânın Büyüleyici Sanatı

Sanat, yapay zekâ geliştiricileri için aşılacak son sınır. Günden güne yapay zekâ gelişiyor ve birçok konuda daha donanımlı hale geliyor. Yukarıdaki resim Google Brain’in takımı tarafından hazırlanan algoritmayı öğrenen bir makinenin eseri. 

Google Deep Dream isimli program, daha şimdiden birçoğumuzdan güzel resim yapıyor. Program milyonlarca fotoğrafı piksel piksel tarayarak objeleri tanımlıyor, renkleri ve tüm tonları, sonra da objeler arasındaki sınırları tarayarak objeleri ayırt ediyor. Zamanla ayırt ettiği objelerden ve taradığı bütün ve fotoğraflardan bir katalog yapıyor. Benzer karakteristik özellikler gösteren objeleri düzenleyip kategorize ediyor ve daha sonra bu objeleri kullanarak manzara şablonlarının üzerinde kompozisyonlar yapıyor.

iterative_places205-googlenet_4Google, öğrenme sürecini hızlandırmak için çalışmalara devam ediyor. Bunlardan bir tanesi AI Experiments (yapay zekâ deneyleri) isimli internet sitesi. Bu sitede farklı öğrenme yöntemleri olan türlü programlarla oynayabiliyorsunuz, siz oynadıkça makineler kendilerini geliştiriyorlar. Yani ileride dünyaya hükmetmeye başladıklarında sorumlusu siz olabilirsiniz.

Peki bu eserlerin sahibi kim? Yarattığımız, tasarladığımız şeyler üzerinde söz sahibi oluruz, peki tasarladıklarımız tasarım yapmaya başlarsa? İkinci eserin sahibi kimdir? Bu noktada çok önemsiz gibi görünebilir, ancak yapay zekâ, yazılım, haber ve arıza tespit aletleri gibi şeyler yapmaya başladığı zaman ne olacak? Eğer yapay zekânın kod yazılımını yapan kişiler ortaya çıkanların sahibi sayılıyorsa, bir insanın hayal bile edemeyeceği şeyleri düşünüp yapabilecek bir yapay zekâ, ya da farklı yapay zekâ örnekleri geliştirebilirler. Sözü geçen şirketler zaman içinde her şeyin sahibi olabilir.

Not: Algoritma tamamlandığında, eserler programın yeteneğine bağlı olarak birkaç dakika ya da bir iki hafta alabiliyor, bir insan için bu yeteneği geliştirmek bir ömür sürebilir.

Detaylı Bilgi İçin

Kaynak

Yorum Yap