Yaşasın Tembellik!

Elimde akıllı cep telefonum; bir yandan güncelleme yapıyorum, diğer yandan sosyal medyadan gelen bildirimlere cevap veriyorum. Kulaklığımdan müzik dinlerken bir gözüm ara sıra bilgisayar ekranındaki Google arama motoru sonuçlarında. Durun! Ne yapıyorum ben?

Bilim insanı Andrew Smart’ın beynin “varsayılan mod ağı”na geçmem lazım. Her şeyi bıraktım. Varsayılan mod ağı, kendini tanımayı, otobiyografik anıları, sosyal ve duygusal süreçleri ve yaratıcılığı güçlendirir. Rahat ve huzurla kaldığımız sürece buna devam eder. Varsayılan mod ağının hayret verici yanı, hiçbir şey yapmadığımız zaman etkinliğinin artmasıdır. MRI kullanan bilim insanlarının gözlemlerine göre, denekler hiçbir şey yapmadan cihazın içinde öylece uzanırken bu ağ zirve yapıyor.

Hadi itiraf edelim, tembellikten ödümüz kopuyor. Aylaklık fobisini duymuş muydunuz? Idlephobia. Oysa ki dozunda aylaklık belki de yaratıcı fikirlerin çıkış noktası. Ne demiş atalarımız? Yazın gölge hoş, kışın çuval boş. Ancak belki de Newton o gölgede dinlenmeseydi, bilim insanı ve çağdaşı William Stukeley’in cümleleriyle “Düşünceli halde bahçede otururken düşen elmaları izlemeseydi” yerçekiminden daha uzunca bir süre bihaber yaşayacaktık.

Tembele iş buyur, sana akıl öğretsin. Ağustos böceği saz çalıp oynarken karınca çalışıp didinsin. Christopher Merley, klasikleşmiş denemesi “Tembellik Üstüne”de der ki “Felsefi olarak gerçekten ve tümüyle miskin olan insan, layıkıyla mutlu olan insandır. Dünyaya faydası dokunan mutlu insan budur. Bu sonuç kaçınılmazdır”. Bu noktaya geldik mi bilmiyorum. Ama Taylorizmin robotik insan modeline ve makineleşmiş yaşam tarzına taban tabana zıt bir yaklaşım olduğunun farkındasınız değil mi?

Evet, işleyen demir pas tutmaz. Öte yandan zaman yönetimi, “multitasking” derken çalışma olayını biraz abarttık galiba. Nefes alacak zamanımız var mı? Sanırım yapılacaklar listemize “günde birkaç defa hiçbir şey yapma” notunu düşsek fena olmayacak. Hem belki böylelikle yaşanacaklar listemiz oluşmuş olur. Ne dersiniz?

Kaynaklar:

Hiçbir Şey Yapmamanın Bilimi ve Sanatı- Andrew Smart

http://www.ntv.com.tr/turkiye/birinci-agizdan-elma-hikayesi,erarH0fookC9oOLNGtG4OQ

1 Yorum
  1. Enola Rozene

    Tembellik demeyelim buna. Derin dinlenme modu 🙂 Çok düşünen insanlar nedense uyumaya daha çok ihtiyaç duyuyor.

Yorum Yap