Bu Yazıdan Sonra El Sıkışırken Dikkat Edeceksiniz

Yapılan yeni bir çalışmaya göre, insanların el sıkışmalarının sebebi birbirlerinin kokusunu almak olabilir. Bu araştırmada insanların el sıkıştıktan sonra ellerini iki kat daha fazla kokladıkları ortaya çıktı.

Elleri koklamak, ellerinizi yüzünüze değdirmeniz demek oluyor. Bunu da yüzünüzü kaşıyormuş gibi yaparak saklamaya çalışabiliyorsunuz.

Weizmann Bilim Enstitüsü’nün sinirbilim başkanı Profesör Noam Sobel bu konuda şunları söylüyor:

“Kokuların, davranışlarımızı ve diğer insanları algılamamızı etkilediği çok iyi biliniyor ancak diğer memelilerin aksine, bizler bu kokuları açık olarak birbirimizden bilinçli bir şekilde gruplandırmıyoruz. Bunun yerine, deneylerimiz gösteriyor ki el sıkışmalarımız bu amaca hizmet ederek aktif bir sosyal feromon (hayvanlarda bedenin ürettiği, karşı cinsi etkileyip uyaran salgı) arama işlevi görüyor.”

Çalışmada 280 kişi, deneyi yapan kişiyle tanışırken kayda alındı. Bu kişiler bazen el sıkışıyorlar, bazen de sıkışmıyorlar.

handshake3El sıkıştıktan sonra, deneyi yapan kişi aynı cinsiyettense kişiler sağ ellerini (genelde el sıkışmak bu elle yapıldığı için) iki kat daha fazla kokluyorlar. Eğer tokalaştıkları kişi karşı cinsten biriyse sol ellerini daha fazla kokluyorlar.
Deneydeki bir sonraki soru ise gerçekten kimyasal mesajların koklama yoluyla aktarılıp aktarılmadığıydı.

Katılımcıların burun kateterleri aracılığıyla burunlarındaki hava akımları ölçüldü. Bunun sonucunda da el sıkıştıktan sonra ellerini yüzüne götürenlerin burunlarındaki hava akımının iki katına çıktığı ortaya koyuldu.

Deneyden sonra kimyasal kalıntıları ölçüldüğünde de sosyal sinyaller içeren kimyasalların (skealen ve hekzadekanoik asit)  varlığı tespit edildi.

İnsanların eline parfüm sıkılarak yapılan denemeler sonucunda ise doğal olarak ellerini daha çok kokladıkları görüldü.

Profesör Sobel durumu, “El sıkışmanın işaret dilinin uzunluğu, gücü ve duruşu üzerinde insanlar arasında bazı bilgiler aktardığı zaten biliniyor. Bizim tartıştığımız ise bunun insanlar arası sosyal kimyasalların iletiminde önemli bir rol oynamak için evrildiğini düşünmemiz ve bunun hâlâ bilinçaltı yolla da olsa devam ettiğidir” şeklinde açıklıyor.

Kaynak

Yorum Yap