7 İlginç Sinir Hastalığı

Ruh ve sinir hastalıkları, akıl sağlığının bozulmasıyla ortaya çıkan ve birbirinden farklı belirtiler taşıyan birçok hastalığın hepsine verilmiş bir isimdir. Bu tip hastalıkların belirtileri genelde çok hafif şiddette ortaya çıkarken zaman içerisinde çok daha ağır semptomlar görülebilir. Birçok farklı türü ve kaynağı da bulunan bu hastalıkların bazıları o kadar ilginç ve korkutucu ki gerçekten görenler hayretler içerisinde kalabiliyor.

İşte onlardan bazıları:hipertrikoz1.Hipertrikoz (Kurt Adam Sendromu)

İki türü olan bu hastalık temel olarak vücudun her yerindeki kılların anormal ve dejeneratif bir biçimde uzamasıdır. Kalıtsal olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkabilen bu hastalıkta kıllar genelde cilt üzerinde, kasık bölgesinde, yüz ve koltuk altı bölgesinde ortaya çıkar.

koro

2. Koro Sendromu

Genelde Asya ülkelerinde yaşayan erkeklerde gözlenen bir hastalıktır. Hastalar cinsel organlarının giderek küçüldüğünü ve en son yok olacağını ve bunun da ölüme yol açacağını düşünürler.

boantropi

3. Boantropi (Öküz Sendromu)

İnsanın kendisini büyükbaş bir hayvan olduğuna inandırdığı ilginç bir rahatsızlıktır. Hastalar genellikle bu tavırlarının bir rüya sonucunda başladığını ve devam ettiğini ifade ederler. Zamanla günlük hayatlarında büyük oranla bir büyükbaş hayvan gibi davranmaya başlarlar. Tarihsel kaynaklar Babil Kralı 2. Nebukadnezar’ın da bu hastalıktan mustarip olduğunu ifade eder.

cotardsyndrome

4. Cotard Sendromu (Yürüyen Ölü Sendromu)

Bu sendroma tutulan insanlar ölü olduklarını düşünürler. 1880 yılında Jules Cotard tarafından tanımlanan ve onun adını alan bu sendrom, hastaların zaman zaman ölü olduklarını kanıtlamak için intihar etmesi gibi sonuçları ortaya çıkarabilir. Depresyon ve intihar eğilimleri ve tükenmişlik bu sendromun önemli belirtilerindendir.

2473_bipolar1

5. Erotomanya

Kişinin bir başkasının, özellikle ünlü birinin kendisine aşık olduğunu düşünmesidir. Hastalık çoğunlukla ruhsal bir hastalık geçiren kişilerde görülür. Özellikle şizofreni hastaları arasında görülme olasılığı daha yüksektir. Erotomanik ataklarda hasta, kişinin ona özel bir hayranlığı olduğuna inanır. Karşı tarafın ona olan bu hayranlığını, gizli işaretlerle, bakışlarla, imalarla, telepati yöntemiyle veya medya yoluyla gösterdiğine inanır.

pika

6. Pika Sendromu

Genellikle vücuttaki mineral eksikliği kaynaklı olan, yani fiziksel bir sebebi de olan bu hastalık temel olarak yenilmeyecek şeyleri yeme isteği duymak olarak özetlenebilir. Bu sendroma yakalanan kişi taş, toprak, demir, sabun, boya, kil, kağıt gibi birçok maddeyi yemek isteyebilir.

lima

7. Lima Sendromu

Temelde Stockholm sendromunun zıttı gibi görülen bu hastalık, rehin alan kişinin rehinesine karşı yüksek bir sempati ve bağlılık geliştirmesiyle ortaya çıkar. Adını 1996 yılında Peru’nun Lima kentinde yaşanan bir rehin alma vakasından almıştır.

 

*Öne çıkarılmış görsel: Denis Belyaevskiy / Shutterstock

*İlgili içerikler: 

Phineas Gage: http://nbeyin.com.tr/dergi/sayi-01/#98

Eadweard Muybridge: http://nbeyin.com.tr/dergi/sayi-01/#89

Yorum Yap