Yeni Bir Hormon Diyabet ve Obezite Tedavisine Umut Oldu

[n]Beyin > Haberler, Sağlık 4 Ocak 2017
1.151

Nadir görülen genetik bir bozukluğa sahip hastadan öğrenilen bilgiler kullanarak, çok daha fazla insanı etkileyen hastalıkları tedavi etmek için hedef olabilecek yeni bir hormon keşfedildi.

Asprosin hormonunun keşif öyküsü

Nisan 2016’da yapılan bu keşif, dünyada yenidoğan progeria sendromu* ile yetişkinliğe kadar hayatta kalan az sayıdaki insandan biri olan 21 yaşındaki  Abby Solomon üzerinde yapılan çalışmalarla başladı. Solomon, aynı yaştaki bir kadının aldığı kalorinin yaklaşık yarısını alıyor ve yarısı kadar enerji harcıyordu ayrıca hayatta kalabilmek için sürekli bir şeyler yemesi gerekiyordu. Solomon’un durumu için bir neden bulmaya çalışan araştırmacılar, “asprosin” olarak adlandırılan, progeria sendromuna sahip  insanlar arasında eksik olan bu hormonun sadece insülin direnci olan insanlar arasında aşırı olduğunu gösterdi.

Asprosin beyaz yağ dokusundan salgılanır, karaciğere alınır ve dolaşıma hızla glikoz salınımına yol açar. Asprosin hormonunun keşfi ile ortaya çıkan bu bilgiler, asprosini engelleyen yapay bir bileşimin diyabet ve obezite için tedavi olarak kullanılabileceği umudunu da beraberinde getirdi. Bunun üzerine araştırmacılar  diyabetik farelere asprosine karşı bir antikor uygulaması yaptı ve plazma insülin seviyesinin düştüğünü buldu. İki yıl içinde insan çalışmalarına da başlanılması düşünülen bu hormon tip II diyabet, obezite ve metabolik sendrom gibi hastalıkların tedavilerinde umut vaat edici görünüyor.

*Erken yaşlanma olarak bilinen yenidoğan progeria sendromu, nadir rastlanan genetik bir hastalıktır. Büyüme bozuklukları, yağ kaybı, yaşlanmış cilt görünümü ve kalp hastalıkları gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Kaynaklar:

http://www.nytimes.com/2016/11/25/opinion/sunday/the-thin-gene.html?_r=1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27087445

http://www.the-scientist.com/?articles.view/articleNo/45849/title/Newly-Discovered-Hormone-Explains-Disease/

Bu yazı üyemiz tarafından hazırlanıp [n]Beyin Editörü tarafından düzenlenmiştir.
[n]Beyin Üyeleri Ne Diyor?

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Site yorumları geçici olarak kapalıdır.

Facebook Yorumları