Yerçekimi Dalgaları Kara Deliklerin Kökenine Işık Tutabilir

Yerçekimi dalgalarının tespit edilmesi, gökbilimciler için evrene yeni bir bakış açısı kazandırdı. Yeni bir çalışma, uzay-zaman kumaşındaki bu dalgalanmaların, bir kara deliğin varlığını nasıl teyit edeceğini gösterdi.

Physical Review Letters’ta yayımlanan yeni bir çalışma, bilim insanlarının, başlangıçtaki kara deliklerin varlığını sınamak için yerçekimi dalgası deneylerini nasıl kullanabileceklerini, karanlık madde için bir açıklama olabileceğini ve Big Bang’den hemen sonra oluşan yer çekimi kuyularını özetliyor.

Brown Üniversitesi’nden fizik dalında doçent olan Savvas Koushiappas; “Kara deliklerin, büyük yıldızların sönmesi sonucu ya da son zamanlarda görüldüğü gibi iki nötron yıldızının birleşmesinden oluştuğunu çok iyi biliyoruz. Ancak, yıldızların var olmasından önceki evrende oluşan kara deliklerin olabileceği hipotezi var ve aslında aradığımız şey de bu” dedi.

Bu fikir, Big Bang’den kısa bir süre sonra yaşanan büyük dalgalanmaların, günümüz evreninde gözlemlenen maddelerin yoğun dalgalanmalarına da sebep olabileceği ihtimaline yol açtı. Bu dalgalanmaların, evrende yeni kara delikler açacak kadar büyük olabileceği fikri ön planda. 1970’lerin başlarında Stephen Hawking de böyle bir fikri öne sürmüştü. Ancak o zamanki tespitler kesin sonuçlara ulaşamadı.

Son zamanlarda Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO) tarafından saptanan yerçekimi dalgaları, konuya ışık tutma potansiyeline sahip. Bu deneyler, iki kara deliğin çarpışması gibi devasa astronomik olayları tespit ediyor. LIGO, zaten birçok kara delik birleşmesi tespit etti ve gelecekteki deneyler daha önce olan olayları da tespit edebilir.

Koushiappas; “Fikir çok basit. Gelecekteki yerçekimi dalgası deneyleriyle, ilk yıldızların oluşumundan önceki zamana bakacağız, bu yüzden, yıldızların oluşmadan önceki kara delik birleşme olaylarını görürsek, o kara deliklerin kökeni hakkında net fikir sahibi olacağız” dedi.

Kaynak

Yorum Yap