Yolda Yürürken Uykuya Daldığınızı Düşünün: Narkolepsi

Narkolepsi, uyanıklığı ve uyku kontrolünü etkileyen nörolojik bir rahatsızlıktır. Narkolepsi rahatsızlığı olan insanlar, sizinle yüz yüze konuşurken, yolda yürürlerken, hatta araba sürerken aniden derin bir uykuya dalabilirler.

Normalde insanlar uyuduktan yaklaşık 90 dakika sonra REM (Rapid Eye Movement) evresine gelirken narkolepsi hastalarında neredeyse uyur uyumaz REM görülür. Bunu kontrol edemezler ve bu yüzden de dışarıda dolaşmaları tehlikelidir. Evlerinde bile bazı görevlerden mahrum bırakılmalıdırlar. Örneğin, hasta kişi sivri aletlerle uğraşmamalıdır çünkü aniden uykuya dalması sonucunda ölümcül yaralar alabilir. Bu tip hastalarda üzerinde “narkolepsi hastasıyım” yazan kolyeler bulunur, yoksa da bulundurulmalıdır.

Narkolepsi genelde 15-25 yaş aralığındaki insanlarda görülse de bu durum her yaştan insan için geçerli olabilir. Çoğu zaman narkolepsi hastalığı teşhis edilemediği için tedavi de edilemez. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor. Ancak kimi uzmanlar beynin uyku-uyanıklık döngüsünü sağlayan kimyasal bir maddenin buna sebep olduğunu düşünürken kimileri de hastalığın birden çok sebebi olduğunu düşünüyorlar.

Konuyla ilgili video önerisi: National Geographic Narcolepsy

Kaynak

Yorum Yap