Zeki Kuşlar: Kargalar

İnsanlar tarafından gerek görünümleri gerekse çıkardıkları sesler nedeniyle pek de sevilmeyen kargalar, son yıllarda birçok araştırmanın konusu. İnsanın evrendeki tek zeki canlı olma özelliğinin bir yalandan ibaret olduğunu, hayvanların davranışlarında sadece içgüdülerinin ve belirli davranış kalıplarının etkin olmadığını artık biliyoruz. Onlar da deniyorlar, test ediyorlar ve hepsini olmasa da öğreniyorlar.

Kd62133971d8a1d6e377189db43cc9932argalar, öğrenen türler arasında belki de en ilginci. Bizlere anlatılan masallarda var olan “aptal karga” figürünün aksine, birçok davranışları gayet zekice ve hayranlık uyandıran cinsten. Örneğin, kargalar avlanmak için basit aletler yapıp kullanabiliyor. İnsan evriminin atası kabul edilen ilk akıllı primatlara benzetilen davranışlarıyla bazı bilim insanları kargaları bugün tüylü primatlar olarak niteliyor.

Çünkü kargalar grup davranışlarına uygun tepkiler verip avlandıkları alanı hatırlayabiliyor. Bunun yanı sıra, yapılan nörobiyoloji testlerinde de gayet iyi sonuçlar elde ediliyor. Almanya’da Tubingen Üniversitesi’nde yapılan deneylerde, kargalara bir alıştırma döneminin ardından hafıza testleri yapıldı. Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, kargalar gösterilen resimler ve verilen direktifler doğrultusunda doğru seçimleri yapmakta oldukça mahirdiler. Testler yapılırken gerçekleştirilen ölçümlerde kargaların beyinlerinde bilişsel aktiviteleri yöneten kısımda oldukça yüksek düzeyler gözlendi.

Ayrıca, daha önce yapılan bir deneyde Kitty adlı Yeni Kaledonya kargasının bir borunun içindeki eti almak için borunun içinde bulunduğu su dolu alana taş atarak su seviyesini yükseltip ete ulaştığı gözlemlenmiştir.Tony-Angell-2

Kargaların öğrenme konusundaki bu başarısı elbette ki rastlantı değil. Diğer hayvanlara göre beyninin fiziksel özelliklerinde belirgin nüanslar olan bu hayvanlarda, ön beyin kısmı tıpkı insanlardaki gibi beynin en geniş bölgesini oluşturuyor. Doğada birçok özgün davranışı gözlenen bu canlıların eski birçok mitolojik ve dinsel metinde yer alması, bu gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda şaşırtıcı değil.

*BBC tarafından yayımlanan ve kargaların çok aşamalı bir testi geçip yiyeceğe ulaşmasını anlatan videoyu izlemek için tıklayınız.

*Alex Proyas tarafından yönetilen ve 1994 yılında vizyona giren ve bir karganın ölmüş bir müzisyenin mezarını ziyaret ederek onu hayata dönüdürmesini anlatan kült “The Crow” filminin fragmanı için tıklayınız.

Yorum Yap