Zihin Okuyan Balalayka

Rusya’nın Kaliningrad kentindeki Immanuel Kant Baltık Federal Üniversitesi’nden bilim adamları, aynı anda bir dizi elektro fiziksel sinyali kayıt altına alma becerisine sahip, Rus geleneksel halk çalgısı balalayka ile aynı adı taşıyan yeni bir nöral arayüz aygıtı geliştirdi.

Rus bilim adamları geleneksel halk çalgısı balalaykanın adını taşıyan bir aygıtla, bilim kurgu filmlerindeki cyborgları (insan ve robot karışımı sibernetik organizma) gerçek olmaya bir adım daha yakınlaştırdı.

Rusya’da tasarlanan cihaz, beynin elektriksel aktivitesini, kasların elektriksel aktivitesi, göz hareketleri sırasında oluşan biyoelektrik potansiyeli ve cilt sıcaklığını da ölçebilecek.

Araştırmacılar şimdi, insan ve robot aktivitesini uzaktan kumanda ile eşleştirebilen bir program olan ‘Avatar’ üzerinde yoğunlaştılar. Enstitü müdürü Maxim Patrushev ise; “Bir kişi elini kaldırıp konuştuğunda, karşısındaki robot da elini kaldırıyor” dedi.

Patrushev, katıldığı uluslararası sergi ve yarışmalarda, Rusya’da üretilen bu cihazın bir benzerine rastlamadığını belirtti. “ABD ve Almanya’da bu cihazların benzerleri elbette var ancak bu tarz komple bir cihaz ilk defa üretildi.”

Balalayka kullanıcıları, ellerini kullanmadan bilgisayar oyunu oynayabilecek, tekerlekli sandalye veya eksoskeletonları çalıştırabilecek.

Örneğin engelli bir kişi muayene için hastaneye gidebilecek kadar iyi hissetmediğinde, evde muayene ve testlerden geçip sonuçları doktoruna gönderebilecek.

Kaynak

Yorum Yap