Kırık Bir Kalp Uzun Vadede Sağlığınıza Zarar Verebiliyor

Britanya Kalp Vakfı tarafından desteklenen bir araştırmaya göre kırık kalp sendromu vücudunuza uzun vadede zarar verebiliyor.

Terimsel olarak “takotsubo sendromu” olarak bilinen kırık kalp sendromu, sevdiğinizden ayrılmanız gibi stresli ve üzüntülü durumlarda kalbin daha düşük performansla atmasına ve şeklinde bozulmalara neden oluyor. İlk olarak Japonya’da teşhis edildiği için terimsel adı Japonca olan bu sendromun adı Türkçede ahtapot kapanı anlamına geliyor. Kulağa garip gelebilir; ama ahtapotları yakalamak için kullanılan vazo şeklindeki bu kapanla, kırık kalp sendromuna sahip kişinin kalbinin şekli birbirine çok benziyor.

Amerikan Ekokardiyografi Derneği Dergisi‘nde yayınlanan araştırmada, Aberdeen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yaşları 28 ile 87 arasında değişen ve bu sendromdan muzdarip 52 hastayı muayene etmişler. Ultrason cihazını ve kalp MR’ını kullanarak bu sendromun kalbin atış şeklini kalıcı olarak etkilediğini bulmuşlar. Bu sendrom kalbin burulma hareketini aksatırken sıkma hareketini de azaltabiliyor.

Kalp kırıklığı zamanla geçer demeyin

Aberdeen Üniversitesi’nden Dr. Dana Dawson: “Eskiden takotsubo sendromuna sahip kişilerin medikal destek olmadan tamamen düzelebileceğine inanırdık; ama araştırmamıza bakılırsa bu sendromun uzun vadede zarar verebileceğini görüyoruz. Güncel araştırmalar bu sendromun düşünüldüğü gibi nadir olmadığını gösteriyor. Bu yüzden takotsubo sendromunun bu sendroma sahip kişilerde nasıl bir etki yarattığını bulmak son derece önemli.” diye belirtiyor.

Araştırmada, kırık kalp sendromuna yakalanmış kişilerin kalp kasının bazı kısımlarında ince çiziklerin olduğu görülmüş. Bu çizikler kalbin esnekliğini azaltarak düzgün bir şekilde kasılmasına engel oluyor.  Profesör Metin Avkıran’ın dediklerine göre kırık kalp sendromuna yakalanan hastaların kalp fonksiyonlarının çoğu 4 aya kadar anormalleşiyor ve tam anlamıyla bir tedavi uygulamak uzun zaman alabiliyor.

Araştırma stres ve üzüntünün sağlığınıza uzun süreli zararlar verebileceğini gösteriyor. Bu yüzden kalp kırıklığı zamanla geçer demeyin. Zaman, kırık bir kalbi onarmak için her zaman yeterli olmayabilir.

Yorum Yap