Uzak, Daha Uzak, En Uzak

NASA’nın New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay araştırması tarih yazmaya devam ediyor. 2017 yılının Aralık ayında, uzay aracı Kuiper Kemeri’ne ait fotoğraflar çekti. Bu görseller, bugüne kadar çekilmiş en uzak noktaya ait fotoğraflar.

Tüm dünya, Starman’in (SpaceX’in uzaya gönderdiği otomobilin sürücüsü) fotoğraflarına bakmakla meşgulken, NASA, 6.12 milyar kilometre uzaklıktaki nesneleri fotoğraflıyor.

Plüton misyonundan sonra, New Horizons’ın yeni hedefi Kuiper Kemeri oldu. Hedef, Kuiper Kemeri’nde yer alan MU69’du. Kuiper Kemeri’nde yer alan objelere kısaca KBO deniyor. Uzay aracı seyir halindeyken, uzun menzilli görüntüleyicisini KBO’lara çevirdi ve birkaç görüntü yakalayıp fotoğraflar aldı. Bu fotoğraflar, bugüne kadar çekilmiş, bilinen en uzak noktalara ait fotoğraflar oldu.

2012 HZ84 ve 2012 HZ85’e ait bu tarihi fotoğraflar, 5 Aralık 2017’de çekildi. Bu sırada New Horizons, Dünya’nın Güneş’e uzaklığından 41 kat daha uzaktaydı gezegenimize. Görüntüler, şimdiye kadar çekilen KBO’lara ait en yakın fotoğraflar.

New Horizons, bu görüntüleri almadan yaklaşık iki saat önce “Wishing Well” adlı bir yıldız kümesinin görüntülerini elde etmişti. İki saat sonra ise KBO’lara ait fotoğrafları yakaladı ve kendi rekorunu kırdı.

Uzaydan güzel fotoğraflar aktarma görevi New Horizons’ın yabancı olduğu bir durum değil. New Horizons, daha önce Pluton’a ait görüntüleri de en ince ayrıntısına kadar fotoğraflayıp göndermişti. Bu fotoğraflar insanları büyülerken, bilim insanlarına da Pluton’un yüzeyini incelemek için eşsiz kareler sunuyordu.

New Horizons, 2019 yılının başında yeni hedeflerine doğru uçacak. Bu yeni görevler, insanoğlunun bugüne kadar uzay boşluğunda ulaşabildiği en uzak noktaları kapsayacak.

 

Yorum Yap